Wróć do bloga

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego – jak wygląda i dlaczego warto się na nią wybrać?

Kto powinien na nią pójść?

Są dwa główne powody dla których warto się wybrać do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Pierwszy to profilaktyka i chęć nauczenia się bądź sprawdzenia czy prawidłowo ćwiczysz mięśnie dna miednicy. Profilaktyka jest ważna dla wszystkich kobiet bez wyjątku. Grupą, dla której jest szczególnie istotna są kobiety aktywne fizycznie, przygotowujące się do ciąży, będące w niej lub po porodzie czy wchodzące w okres menopauzalny. Jak widzisz, każda kobieta dbająca o swoje zdrowie lub chcąca pozytywnie wpłynąć na satysfakcję seksualną powinna zainteresować się tym tematem. Najlepiej zrobić to pod okiem specjalisty w gabinecie.

Drugim powodem jest leczenie. Pomoc uzyskują pacjentki z nietrzymaniem moczu, dolegliwościami bólowymi kręgosłupa czy miednicy, rozstępem mięśnia prostego brzucha, brakiem satysfakcji bądź bólem podczas współżycia.

 

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologiczego?

Jeśli będziesz wiedziała jak wygląda taka wizyta staniesz się znacznie spokojniejsza. Zobaczysz, że nie ma się czego bać 😉 U każdego specjalisty wizyta będzie wyglądała trochę inaczej, jednak z reguły składa się z kilku etapów.

1.Wywiad – fizjoterapeuta zada Ci kilka pytań, między innymi:

 • Czy przyszłaś na wizytę w ramach profilaktyki czy występują problemy zdrowotne np. nietrzymanie moczu, ból podczas stosunku czy dolegliwości ze strony kręgosłupa?
 • Jeśli w związku ze zgłaszanymi dolegliwościami miałaś wykonywane badania, zostaniesz poproszona o ich pokazanie (np. opis badania urodynamicznego lub zdjęcie RTG kręgosłupa)
 • Czy jesteś pod opieką ginekologa? Czy rodziłaś?
 • Jakie masz nawyki toaletowe?
 • Jak oceniasz swoją satysfakcję seksualną?
 • Czy masz choroby towarzyszące? Czy miałaś wykonywane zabiegi operacyjne?
 • Czy uprawiasz sport?

2. Analiza postawy ciała – zostaniesz poproszona, abyś stanęła bez butów. Fizjoterapeuta obejrzy Cię i przeanalizuje Twoją postawę. Najlepiej ubrać się w legginsy i przylegającą koszulkę na ramiączkach. Możesz ubrać się w domu lub przebrać  w gabinecie. Możesz również zostać poproszona o rozebranie się do bielizny.

3. Dodatkowe badania zależą od wywiadu i wcześniejszych obserwacji fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta może zbadać Twój kręgosłup, miednicę czy stawy biodrowe oraz ocenić pracę mięśni brzucha, żeber czy przepony aby obserwować jakim torem oddychasz. Do badania będziesz poproszona o odsłonięcie kolejnych partii ciała. Jeśli rodziłaś poprzez cesarskie cięcie oceniana jest blizna. Natomiast jeżeli  rodziłaś siłami natury i doszło do uszkodzenia krocza to fizjoterapeuta oceni również bliznę

4. Analiza pracy mięśni dna miednicy – aby przygotować się do tej części przebierzesz się w spódniczkę ginekologiczną w łazience znajdującej się w gabinecie fizjoterapeutycznym. Następnie położysz się na leżance.

Nie zawsze jest wykonywane badanie przezpochwowe, zależy to od dwóch czynników:

 • czy fizjoterapeuta wykonuje takie badanie, ponieważ nie wszyscy specjaliści je praktykują
 • czy wyrazisz zgodę na badanie

Jak wygląda badanie przezpochwowe?

Jest bardzo podobne do tego, które masz wykonywane u ginekologa. Z tą różnicą, że nie siedzisz na fotelu ginekologicznym z szeroko rozstawionymi nogami, tylko na leżance ze zgiętymi nogami ustawionymi na szerokość bioder. Fizjoterapeuta zakłada rękawiczki i umieszcza jeden lub dwa palce w pochwie. Aby zobaczyć jak aktywujesz dno miednicy poprosi Cię o napięcie i rozluźnienie mięśni. Drugą ręką może jednocześnie położyć na Twoim brzuchu, aby oceniać pracę mięśnia poprzecznego. Jeśli nie wiesz jak aktywować dno miednicy – nie martw się – po to jesteś u specjalisty, aby wytłumaczył Ci wszystkie zasady ćwiczeń. Poruszycie kilka kwestii:

 • Jak aktywować dno miednicy?
 • Jak się rozluźnić?
 • Jak łączyć ćwiczenia z oddechem?
 • Co z resztą ciała podczas ćwiczeń?
 • Jak angażować mięsień poprzeczny brzucha?

Będąc u fizjoterapeuty współpracującego z PelviFly będziesz ćwiczyła z sonda, takim „elektronicznym tamponem”. Jest to dopochwowe urządzenie odbierające informacje o pracy Twoich mięśni. Na urządzenie zostanie nałożona prezerwatywa i lubrykant, tak samo jak na sondę do badania USG u ginekologa. Samodzielnie umieścisz je w pochwie. Jeśli będziesz miała wątpliwości jak to zrobić pomoże Ci fizjoterapeuta. Na ekranie telefonu/tabletu zobaczysz jak pracują Twoje mięśnie. Napinając je motylek widoczny na ekranie będzie się unosił, a rozluźniając opadał.

 

 

5. Ostatnia część może się bardzo różnić – zależy od wywiadu i wyniku badania. Fizjoterapeuta może wykonać terapię manualną na przykład w obrębie kręgosłupa, miednicy, przezpochwowo lub przez powłoki brzuszne.

6. Na koniec odstaniesz pracę domową 😉 Mogą nią być regularne ćwiczenia dna miednicy lub innych grup mięśniowych czy ćwiczenia rozluźniające i rozciągające.

Podsumowując – co należy wziąć na wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego:

 • Legginsy i przylegającą koszulkę na ramiączkach
 • Wyniki badań, jeśli zostały wykonane np. badania urodynamicznego czy RTG/MRI kręgosłupa
 • Sondę dopochwową jeśli ćwiczysz już z PelviFly
 • Jeśli przed wizytą masz już pytania do fizjoterapeuty – spisz je na kartce, aby o nich nie zapomnieć. 😉
 • Możesz również wziąć kartkę i długopis, żeby zapisać wskazania od specjalisty. Jeżeli ćwiczyć z PelviFly zalecenia od fizjoterapeuty po wizycie zobaczysz w na swoim profilu w platformie treningowej.

Są dwie główne zasady obowiązująca na wizycie – mów szczerze o swoim stanie zdrowia i jeśli masz wątpliwości zadawaj pytania 😉

 

Mamy zaszczyt współpracować z najlepszymi ośrodkami takimi jak Dębski Clinic. Fizjoterapeutką kliniki jest mgr Aleksandra Polanowska-Lenart FIZJO-SPOT, którą możesz zobaczyć na zdjęciu tytułowym tego wpisu 😉

Fizjoterapeutów z innych miast  współpracujących z PelviFly znajdziesz tutaj

 

P.S Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mięśniach dna miednicy i być kobieta świadomą rozpocznij kurs na messengerze i zostań KEGEL NINJA kliknij tutaj