Wróć do bloga

Jak dbać o dno miednicy na co dzień? Pobierz darmowy zeszyt ćwiczeń.

Wydolne dno miednicy jest niezwykle istotne w codziennym życiu, ponieważ pełni bardzo ważną funkcję. Dlaczego powinniśmy utrzymywać mięsnie dna miednicy w dobrej formie? Ponieważ utrzymują one narządy wewnętrzne, stabilizują kręgosłup, umożliwiają współżycie i poród, a także pozwalają na trzymanie moczu. Bardzo często jesteśmy tak zabiegani na co dzień, że kompletnie nie zwracamy uwagi na nasze złe nawyki. Można zauważyć to choćby podczas korzystania z toalety. Ile razy zdarzyło Ci się zapomnieć skorzystać z niej przez cały dzień? A może wręcz przeciwnie – musiałaś biegać do łazienki co chwilę? Wydaje nam się, że takie codzienne czynności, jak korzystanie z toalety, kaszel czy kichanie są tak naturalnymi odruchami, że nie da się wykonywać ich źle. Czy zaskoczymy Cię, jeśli powiemy, że nawet tak przyziemne czynności powinny kierować się pewnymi zasadami?

Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny workbook, który zmieni twoje nawyki toaletowe oraz nawyki dnia codziennego tak, by wspierały zdrowie mięśni dna miednicy i zapobiegały nietrzymaniu moczu.

Dlaczego wyrobienie dobrych nawyków jest ważne?

Jeśli chcesz zadbać o swoje mięśnie dna miednicy, nie wystarczą tylko ćwiczenia. Musisz pamiętać o tym, że niezwykle istotne jest dbanie o nie również na co dzień. Bardzo często podczas oddawania moczu lub kasłania, popełniamy wiele błędów, które obciążają nasze dno miednicy. W zależności od tego, w jaki sposób to robisz, Twoje mięśnie albo są zbyt silnie napięte albo rozluźniają się na zbyt długo i chwilowo przestają pełnić swoją funkcję podtrzymującą. Właśnie dlatego musisz wyrobić odpowiednie nawyki dnia codziennego, by pomóc mięśniom w efektywnym funkcjonowaniu.

Skąd wiedzieć, czy Twoje mięśnie pracują prawidłowo?

Jest kilka sygnałów, po których możesz zorientować się, że Twoje mięśnie dna miednicy nie funkcjonują właściwie. Powinnaś się nad tym zastanowić, jeśli na co dzień pojawiają się u ciebie:

 • częstomocz,
 • zaparcia,
 • nietrzymanie moczu,
 • bolesne współżycie,
 • bolesne miesiączki,
 • zaparcia.

Czego nauczysz się z naszego workbooka?

 1. Co się dzieje z dnem miednicy podczas kaszlu
 2. Dlaczego możesz gubić mocz gdy kaszlesz i jak temu zapobiegać
 3. Jak prawidłowo kaszleć, aby chronić dno miednicy przed nadmiernym rozciągnięciem
 4. Jakich błędów unikać podczas oddawania moczu, aby pęcherz prawidłowo pracował
 5. Jak przetestować pęcherz – dziennik mikcji
 6. Jakie proste zasady możesz wprowadzić, aby  bezpiecznie się wypróżniać, nie odciążając mięśni dna miednicy

PelviFly na raty

Pamiętaj, że PelviFly może Ci pomóc odzyskać kontrolę nad mięśniami dna miednicy i wesprzeć trening za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji. Trener wewnętrzny zapewnia najwyższą precyzję pomiarów i dzięki biofeedbackowi odwzorowuje ruchy Twoich mięśni głębokich na ekranie telefonu. Interdyscyplinarna praca lekarzy fizjoterapeutów oraz inżynierów z doliny krzemowej zaowocowała w stworzeniu aplikacji i urządzenia, które wspiera Cię na każdym kroku w treningu mięśni da miednicy.

Jeśli chcesz dopasować płatność do planowanego okresu ćwiczeń i rozłożyć ją na raty, jest to możliwe na okres 6, 12 lub 24 miesiące.