Wróć do bloga

KURS: Badanie urodynamiczne z perspektywy urologa i ginekologa

Badanie urodynamiczne:

W uroginekologii ważną rolę pełni badanie urodynamiczne, które pozwala w sposób kompleksowy ocenić funkcjonowanie dróg moczowych. Kurs online z możliwością rozszerzenia go o część praktyczną, wprowadzi Cię w szczegóły urodynamiki.

Wiedza na temat sposobu przeprowadzania badania i interpretacji wyników, jest istotna dla wszystkich specjalistów medycznych pracujących z pacjentkami uroginekologicznymi – szczególnie lekarzy urologów i ginekologów. Dzięki temu możesz całościowo wesprzeć pacjentkę w leczeniu. Nawet jeśli na co dzień nie wykonujesz badania urodynamicznego, warto żebyś miał/a umiejętność analizy wyników i oceny wiarygodności przeprowadzonego badania.

Kurs został przygotowany przez wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach. Szkolenie poprowadzą ginekolog i uroginekolog dr hab. med. Klaudia Stanegl-Wójcikiewicz oraz urolog lek. Tadeusza Hessel.

Szkolenie możesz obejrzeć w dowolny momencie

Podstawowy kurs jest przeprowadzony w formie szkolenia online. Możesz zapoznać się z nim w dowolnym momencie. Możesz odtworzyć go w każdej chwili i wracać do nagrania przez okres 30 dni.

Jeśli chcesz w praktyce uczestniczyć w badaniu urodynamicznym i zdobyć doświadczenia, możesz rozszerzyć kurs o moduł stacjonarny.

Dr hab. med. Klaudia Stangel-Wójcikiewicz

“Nazywam się Klaudia Stangel-Wójciewicz, jestem adiunktem w Katedrze Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. Kurs urodynamiki jest przewidziany dla osób zainteresowanych tematyką – zarówno dla fizjoterapeutów, osób ze specjalizacją lekarską ginekologii, urologii czy osób zainteresowanych uroginekologią. W przebiegu kursu przybliżymy w paru modułach tematykę zarówno badań diagnostyki urodynamicznej jak i samą specyfikę problemów uroginekologicznych.” – Dr hab. n. med. Klaudia Stangel-Wójcikiewicz – specjalista ginekolog-położnik i uroginekolog, wykładowca akademicki oraz członek Zarządu Sekcji Uroginekologicznej Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Urolog Tadeusz Hessel

“Nazywam się Tadeusz Hessel, jestem urologiem. Od 2014 roku przeprowadzam badania urodynamiczne, a także wykonuję operacje urologiczne. W mojej praktyce bardzo szeroko współpracuję z fizjoterapeutami, ginekologami, uroginekologami, proktologami oraz neurologami w zakresie diagnostyki i czynności dolnych dróg moczowych u pacjentek i pacjentów. Sami często nie jesteśmy w stanie albo zdiagnozować albo dobrze leczyć. Trzeba to najczęściej robić zespołowo.”

Czego się nauczysz na kursie online?

  • Dowiesz się w jakich przypadkach klinicznych zarekomendować konsultację i wykonanie badania urodynamicznego oraz jak postępować zgodnie z najnowszymi wytycznymi Towarzystw Naukowych.
  • Poznasz rodzaje pomiarów oraz interpretację wyników, z którymi pacjent/ka może zgłosić się do gabinetu.
  • Poznasz różnice między prawidłowymi wynikami, wynikami osoby z wysiłkowym nietrzymaniem moczu oraz osoby z pęcherzem nadaktywnym. Dowiesz się jak interpretować wyniki i oceniać wiarygodność przeprowadzonej diagnostyki.
  • Zobaczysz zdjęcia oraz nagrania z przeprowadzanego badania.
  • Dowiesz się jak i gdzie badać oraz czego oczekiwać po badaniu. Badanie zostanie szczegółowo omówione. Od wywiadu, przez dziennik mikcji, po badanie uroginekologiczne i urodynamiczne zgodnie z najnowszymi wytycznymi PTGiP.
  • Będziesz potrafić wytłumaczyć pacjentowi/ce na czym polega badanie i odpowiedzieć na pytania.
  • Zyskasz wiedzę praktyków z wieloletnim doświadczeniem, opartą na najnowszych badaniach i analizie przykładów klinicznych konkretnych pacjentek.
  • Poznasz również odpowiedź na pytanie – Kto powinien być w składzie zespołu interdyscyplinarnego i jakie zadania może rozwiązywać?
“Bardzo szybko się Państwo zorientują biorąc wykres badania czy ono zostało wykonane poprawnie. Myślę, że trzeba mieć dużą dozę nieufności wobec badania urodynamicznego gdzie pacjentka lub pacjent nie będą mieli wykresów ze sobą. Gdzie będą tylko wyłącznie dostępne zalecenia, wyniki. Nie jest to poprawne. Muszą być wtedy Państwo bardzo nieufni wobec takiego opisu badania. Powinni Państwo mieć możliwość, nawet jeżeli nie robią Państwo na co dzień urodynamiki, możliwość zweryfikowania jakości wykonanego badania.” Urolog lek. Tadeusz Hessel

Kurs praktyczny

Możesz rozszerzyć szkolenie o moduł stacjonarny, który odbędzie się w Krakowie w 7-osobowych grupach. Podczas części praktycznej profesor Stangel-Wójcikiewicz szczegółowo omówi badanie urodynamiczne. Dzięki niemu możesz w praktyce uczestniczyć w badaniu urodynamicznym i zdobyć doświadczenie.

Zakres kursu:

  1. Uroflowmetria czyli nieinwazyjne badanie oceniające kształt krzywej przepływu, maksymalną i średnią szybkość przepływu, objętość wydalonego moczu, czas mikcji oraz czas do osiągnięcia maksymalnego przepływu.
  2. Cystometria mikcyjna – badanie inwazyjne, które ocenia ciśnienie śródpęcherzowe, śróbrzuszne oraz wypieracza (będące różnicą dwóch wcześniejszych i miarą napięcia ściany pęcherza).
  3. EMG – badanie elektromiograficzne, szczególnie przydatne przy podejrzeniu uszkodzeń neurologicznych

Będzie również przeprowadzone badanie USG przezkroczowe jako obrazowanie problematyki uroginekologicznej danej pacjentki. Planujemy również wykonanie badania we wziernikach (jeśli pacjentki wyrażą na nie zgodę).

W programie jest także przeprowadzenie badania ewaluacji POP (pelvic organ prolapse). Po wykonaniu badania planujmy omówionie wyników, proponowanego leczenia i zaleceń postępowania.

Przykłady kliniczne

Poznasz przypadki zarówno z wysiłkowym jak i mieszanym nietrzymaniem moczu. Dowiesz się w praktyce jak przeprowadzić badanie u kobiet oraz mężczyzn.

Badanie urodynamiczne trwa średnio 30 minut. Pełna wizyta wraz z badaniem przezpochwowym i oceną USG to około 75 minut. W trakcie szkolenia zostaną przebadane dwie kobiety oraz dwóch mężczyzn.