Wróć do bloga

Otyłość i nadwaga a nietrzymanie moczu u kobiet

Otyłość i nadwaga jako czynniki nietrzymania moczu u kobiet

Wszystkie stany, które długotrwale obciążają mięśnia dna miednicy mogą prowadzić do ich dysfunkcji. Mowa tu o takich stanach jak ciąża i poród, starzenie się, czy nawet rodzaju wykonywanej pracy, ale też o tytułowej nadwadze i otyłości.

Jaki wpływ ma otyłość i nadwaga na nietrzymanie moczu u kobiet?

Wiele badań naukowych potwierdza, że nadwaga i otyłość są bezpośrednio związane z nietrzymaniem moczu. Otyłość jest niezależnym i jednym z najważniejszych czynników ryzyka pojawienia się wysiłkowego i mieszanego nietrzymania moczu.

Dlaczego tak się dzieje?

Doniesienia naukowe pokazują, że wzrost BMI (body mass index – wskaźnik masy ciała) o każde 5 jednostek skutkuje wzrostem ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu podczas zwykłych codziennych czynności od 60 do nawet 100%! Dokładna przyczyna związku otyłości z występowaniem NTM nie jest jednak jasna. Niektóre badania sugerują, że nadmierna masa ciała zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej. To z kolei zwiększa ciśnienie w pęcherzu moczowym oraz wpływa na ruchliwość cewki moczowej, prowadząc do wysiłkowego nietrzymania moczu. Ponadto otyłość może doprowadzić do przewlekłego odkształcenia, rozciągnięcia i osłabienia nerwów i mięśni okolic miednicy, co również może stać się przyczyną NTM.

Możesz łatwo sama sprawdzić czy masz się czym martwić. Policz swój wskaźnik BMI dzieląc masę ciała na podniesiony do kwadratu wzrost w metrach. Jeśli Twój wynik będzie mieścił się między 18-25 to Twoja waga jest prawidłowa. Wyniki między 25-30 świadczą o nadwadze, natomiast powyżej 30 o otyłości.

Odchudzanie z dodatkową korzyścią

Warto więc się odchudzać nie tylko po to, żeby wyglądać i czuć się lepiej. Redukcja masy ciała wykazała pozytywny wpływ na objawy nietrzymania moczu. U kobiet, które zredukowały swoją masę ciała o jedynie 5%, zanotowano spadek częstości występowania epizodów nietrzymania moczu o 50%! Utrata wagi wraz z zachowaniem odpowiedniego stylu życia, w tym diety niskokalorycznej i ćwiczeń fizycznych, prowadzą do poprawy objawów nietrzymania moczu.

Wykonując ćwiczenia fizyczne, szczególnie w celu redukcji masy ciała nie możemy zapominać o ćwiczeniach mięśni dna miednicy, które rekomendowane są przez światowe towarzystwa naukowe jako pierwsza forma leczenia. Wspomagając redukcję masy ciała ćwiczeniami Kegla, zwiększamy szansę na powodzenie leczenia, dzięki czemu jesteśmy w stanie uniknąć niechcianych zabiegów operacyjnych i dalszych powikłań.

To kolejny dowód na to, że warto ćwiczyć!

Bibliografia:
1. Preeti J., Parsons M.: The effect of obisity on pelvic floor. The Obscetrician & Gynaeoclogist: 2011;13:133–142
2. Subak A., Richter H.: Obesity and Urinary Incontinence: Epidemiology and Clinical Research Update: J Urol. 2009 Dec; 182(6 Suppl): S2–S7.
3. Richter H., Kenton K.: The Impact of Obesity on Urinary Incontinence Symptoms, Severity, Urodynamic Characteristics and Quality of Life. J of Urol. 2010 Feb;183(2):622–628