Wróć do bloga

Powrót do współżycia po porodzie

Przyjście na świat dziecka zmienia nas zarówno fizycznie jak i psychicznie. Dlatego często boimy się powrotu do aktywności seksualnej po porodzie, mamy wiele obaw i pytań.

Ponadto brakuje odpowiedniej edukacji ze strony pracowników służby zdrowia dotyczących problemów seksualnych po porodzie, a gdy już jakiekolwiek wystąpią, rzadko szukamy pomocy specjalistów. To sprawia, że rezygnujemy z seksu, a przecież nie o to chodzi.

Kiedy mogę rozpocząć współżycie po porodzie?

Podstawowym pytaniem nasuwającym się młodym rodzicom jest, kiedy mogą rozpocząć współżycie po porodzie. Kobieta musi być gotowa na to psychicznie, ale przede wszystkim fizycznie. Na to potrzeba czasu i odpowiedniej rehabilitacji poporodowej. Nie zaleca się rozpoczynania współżycia wcześniej niż po okresie 6 tygodni po porodzie. Czas połogu dla kobiety jest czasem regeneracji tkanek i przemian hormonalnych które mają wpływ na nasze ciało i psychikę.  Po zakończeniu połogu (po ok. 6 tygodniach po porodzie) udaj się do swojego ginekologa, który zbada i sprawdzi, czy jesteś fizycznie gotowa na współżycie, a także czy nie wystąpiły powikłania. Od tego momentu również możesz zacząć ćwiczyć mięśnie dna miednicy (potocznie ćwiczenia mięśni Kegla), o których jeszcze wspomnimy, ponieważ mają nieoceniony wpływ na poprawę funkcji seksualnych po porodzie.

Problemy ze zdrowiem seksualnym po porodzie są bardzo częste. Głównym problemem pojawiającym się jest tzw. dyspareunia, czyli ból podczas współżycia lub orgazmu.

Dodatkowo zmiany hormonalne związane z karmieniem piersią mogą powodować suchość pochwy i spadek libido.  Warto wtedy poradzić się lekarza i stosować odpowiedni żel, który ułatwi współżycie.

Zespół rozluźnienia pochwy

Kolejnym zgłaszanym często problemem jest tzw. luźna pochwa fachowo nazwana zespołem rozluźnienia pochwy. Polega on na doświadczeniu pogorszenia wrażliwości pochwy na bodźce seksualne w związku z odczuciem poszerzenia wejścia do pochwy oraz spadku napięcia tkanek pochwy.

Wiele z tych problemów tj. problemy z uzyskaniem orgazmu, luźna pochwa czy nietrzymanie moczu można rozwiązać ćwicząc mięśnie dna miednicy (potocznie mięśnie Kegla). Ćwiczenia rekomenduje się każdej kobiecie po porodzie bez względu na jego rodzaj. Ćwiczeniami doprowadzamy do: 

  • przyrostu masy mięśniowej,
  • zmniejszenia wymiaru poprzecznego pochwy, dzięki czemu staje  bardziej elastyczna, a my lepiej odczuwamy doznania,
  • poprawy ukrwienia tkanek,
  • wzrostu siły skurczu oraz napięcia spoczynkowego tych grup mięśniowych, co może znacznie polepszyć jakość życia seksualnego po porodzie,
  • dodatkowo odpowiednio i świadomie używając mięśni możemy w dowolny sposób intensyfikować doznania seksualne.

Po porodzie może wystąpić szereg zmian lub problemów w jakości życia seksualnego, warto porozmawiać szczerze z partnerem, na nowo nauczyć się siebie nawzajem, w razie długo utrzymujących się dolegliwości warto skontaktować się z ginekologiem lub seksuologiem, a także zadbać o odpowiednią rehabilitację mięśni dna miednicy, po to aby wrócić do formy sprzed ciąży i cieszyć się seksem na nowo.

Jeżeli ćwiczysz z nami w pakiecie SMART lub CARE, otrzymujesz darmowy dostęp do webinaru z seksuolożką Anką Grzywacz. Wystarczy, że otworzysz aplikację PelviFly i klikniesz w baner w zakładce NEWSy.

Zrzut ekranu z aplikacji PelviFly


Bibliografia:

  1. Barret G., Pendry E., Peachock J.: Women’s sexual health after childbirth. BJOG; 1111/j.1471-0528.2000.tb11689.x. 107(2)2000.
  2. Serati M., Stefano S., Gabriele S.: Female Sexual Function during Pregnancy and after Childbirth. Journ of Sex Med. 7(8) 2010.
  3. Iwona Gałązka, Agnieszka Drosdzol-Cop, Beata Naworska, Mariola Czajkowska, Violetta Skrzypulec-Plinta, Changes in the Sexual Function During Pregnancy, The Journal of Sexual Medicine, 2015, 12, 2, 445
  4. Maria Glowacka, Natalie Rosen, Jill Chorney, Erna Snelgrove−Clarke, Ronald B. George, Prevalence and Predictors of Genito-Pelvic Pain in Pregnancy and Postpartum: The Prospective Impact of Fear Avoidance, The Journal of Sexual Medicine, 2014, 11, 12, 3021