Wróć do bloga

Ból podczas stosunku. Współżycie nie musi być bolesne

To minie?

Bolesne współżycie, czy tak to powinno wyglądać?

Dyspareunia – słowo mało znane, ale niestety ta przypadłość dotyka coraz więcej z nas. Jest to dysfunkcja seksualna objawiająca się tym, że odczuwasz ból podczas stosunku bez współistniejącego obkurczenia sromu i pochwy. Ból może być odczuwany w czasie stosunku lub chwilę po penetracji.

Kobieta, która ma takie dolegliwości, często nie wie do kogo może zwrócić się o pomoc, bardzo długo ignoruje swój stan zdrowia. Młode pacjentki są przekonane, że ból minie z czasem. Panują błędne stereotypy i przekonania, że może tak powinno być i trzeba swoje „przecierpieć”. Przez występujące dolegliwości wycofuje się z relacji, które mogą prowadzić do konieczności współżycia. Pacjentka często nie wie co może robić dalej, aby poprawić swój komfort życia. Wykwalifikowany fizjoterapeuta jest w stanie jej pomóc. Potrzebujemy tylko większej świadomości wśród kobiet względem tego co jest normą, a nad czym powinno się już popracować, by poprawić swój komfort życia. Bolesny seks jest dolegliwością, o której ciężko się rozmawia, ale ważne jest, aby skonsultować ze specjalistą swój problem zanim problem wpłynie na inne aspekty naszego życia.

Co to właściwie jest?

Na podstawie tego, gdzie ból występuje można sklasyfikować trzy typy dyspareunii:

  • płytka – jeżeli ból jest zlokalizowany w przedsionku wejścia do pochwy
  • głęboka – jeżeli w sklepieniu pochwy
  • uogólniona– ból przy bolesności całej pochwy, także w okolicy miednicy mniejszej.

Ból podczas współżycia może występować u kobiet od pierwszego współżycia (dyspareunia pierwotna), albo może pojawić się w późniejszych etapach życia seksualnego (dyspareunia wtórna). Dyspareunia wtórna może pojawić się po porodzie, przy zmianie partnera lub z powodu wystąpienia chorób współistniejących, takich jak endometrioza. Podział uwzględnia także czy objawy pojawiły się po rozpoczęciu aktu współżycia i ustąpiły po przerwaniu, czy objawy pojawiły się u pacjentki w odstępie czasu po współżyciu, nawet do kilku godzin.

Jeżeli występowanie bóli jest zależne od cyklu miesięcznego kobiety to najczęściej bóle występują w fazie wydzielniczej cyklu menstruacyjnego. Dyspareunia może zależeć od pozycji w jakiej odbywa się stosunek płciowy, jej zmiana może łagodzić objawy, co daje kolejną informacje dla fizjoterapeuty, gdzie może być przyczyna dolegliwości i z jakimi strukturami powinno się pracować.

Jak wygląda badanie?

Każde badanie powinno rozpocząć się od dokładnego wywiadu. Specjalista powinien wiedzieć, kiedy występuje ból przy stosunku, w jakich pozycjach oraz czy ból występuje za każdym razem. Pamiętaj, że rozmawiasz z kimś, kto chce Ci pomóc, dlatego nie bój się mówić swojemu ginekologowi lub fizjoterapeucie o bolesnym współżyciu.

Badanie u fizjoterapeuty może obejmować badanie przedniej części jamy brzusznej, odcinka lędźwiowego kręgosłupa jak i badanie palpacyjne przezpochwowe lub przezodbytnicze. Badanie jamy brzusznej pozwoli zobaczyć, czy nie występują blizny, które mogą powodować zrosty wewnątrztkankowe i problemy na głębszych etapach, można zauważyć też rozstępy, nierówności, przepukliny, rozstęp mięśnia prostego brzucha lub przesunięcie kresy białej.

Podczas badania palpacyjnego można wyczuć tkliwość niektórych obszarów w okolicy podbrzusza. Podczas badania przezpochwowego bada się ściany pochwy, ich zabarwienie, twardość, obecność guzków, występowanie obrzęku. Należy pamiętać, iż u pacjentki, która zgłosiła się z problemem dyspareunii ból może znacznie utrudniać przeprowadzenie badania lub go całkowicie uniemożliwić za pierwszym razem, ale mimo wszystko będzie można pomóc danej pacjentce.

Rozluźnij się

Nie bez znaczenia jest też umiejętność rozluźniania tak ważna w czasach pogoni za wszystkim i permanentnego stresu. Dno miednicy zbiera w sobie napięcia co utrudnia później przeżywanie satysfakcji z życia seksualnego. Można zmniejszyć bóle i dyskomfort. Zakupując wizytę klikając poniżej skontaktuje się z Tobą nasza fizjoterapeutka. Dostaniesz namiary do najbliższej placówki by spotkać się ze specjalistą w najbliższym miesiącu.

>>> Kup wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego <<<

mgr Natalia Szostek

Bibliografia:

  1. Szostek, N.: Wiedza, postawa oraz rola fizjoterapeuty w terapii kobiet z dyspareunią, 2019
  2. Avellanet Y.R., et al.: Dyspareunia in Puerto Rican middle-aged women. Menopause (New York, N.Y.), 2009. 16(4): p. 742-747.
  3. Basta, A., et al.: The statement of Polish Society’s Experts Group concerning diagnostics and methods of endometriosis treatment. Ginekol Pol, 2012. 83(11): p. 871-6.
  4. Kao, A., et al.: Dyspareunia in postmenopausal women: a critical review. Pain Res Manag, 2008. 13(3): p. 243-54.
  5. Wurn, B.F., et al.: Decreasing Dyspareunia and Dysmenorrhea in Women with Endometriosis via a Manual Physical Therapy: Results from Two Independent Studies. Journal of Endometriosis and Pelvic Pain Disorders, 2011. 3(4): p. 188-196.