Wróć do bloga

Opinia o PelviFly. Przetestowałam nową grę i platformę treningową

 1. Graj i trenuj. Koniec nudy
 2. Rodzaje programów treningowych
 3. Platforma treningowa z dostępem do wyników i analizy ćwiczeń, testów mięśni
 4. Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Graj i trenuj. Koniec nudy

Jeszcze do niedawna wydawało się, że używanie mięśni dna miednicy (potocznie mięśni Kegla) do sterowania obiektami w grach komputerowych to totalne science fiction. Teraz, po kilku latach, gdy z urządzeniem wewnętrznym i telefonem w ręku trenuje tysiące kobiet ten fakt już nikogo nie dziwi. Jak to się stało, że kojarzące się z zabawą gry komputerowe na dobre zagościły w rehabilitacji?

Czy gra może być poważna?

Kojarzy nam się często z zabawą. Termin poważne gry (tzw. serious games) jest od wielu lat z powodzeniem stosowany w medycynie. Oznacza, że gry nie są projektowana tylko dla rozrywki, ale spełniają inny określony cel:

 • edukacyjny (rozwijanie i nabywanie nowych umiejętności),
 • zdrowotny (realizacja zaleceń, zmiana zachowań),
 • rehabilitacyjny (przywrócenie utraconych funkcji),
 • treningowy (precyzja wykonania ćwiczenia, motywacja, regularność, ocena postępów).

W nowej aplikacji PelviFly Boost do stworzenia trójwymiarowych gier treningowych zastosowaliśmy technologię UNITY (najpopularniejszy silnik gier na świecie). Urządzenie wewnętrzne PelviFly lub zewnętrzne PelviBoost jako czujniki manometryczne analizują aktywność mięśni (skurcz i rozluźnienie), a aplikacja mobilna obrazuje ich aktywność w formie angażującej gry. Jest to metoda biologicznego sprzężenia zwrotnego (biofeedback). Co więcej, zadania do wykonania stają się przeszkodami, które należy ominąć, zakrętami do pokonania lub gwiazdkami do zebrania. To wszystko w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu powoduje, że zupełnie nie myślimy o tym, że właśnie odbywa się trening mięśni dna miednicy. Koniec z liczeniem powtórzeń i czasu utrzymania skurczu. Aplikacja wylicza optymalny program dla Ciebie.

Tylko 10 minut dziennie i są efekty. Nie myślisz o tym, że właśnie odbywa się trening

Opinia o PelviFly. Trening w formie gry, a odczuwanie zwiększonej motywacji. Jak gra stymuluje układ nagrody w mózgu?

Układ nagrody to grupa struktur w naszym mózgu, które aktywują się za każdym razem gdy doświadczamy czegoś, co daje nam satysfakcję. Struktury wchodzące w skład układu nagrody znajdują się wzdłuż głównych szlaków dopaminy w mózgu. Wyobraź sobie, że po otrzymaniu nagradzającego bodźca np. wykonaniu treningu, mózg reaguje uwalnianiem zwiększonej ilości dopaminy, głównego neuroprzekaźnika związanego z przyjemnością i motywacją. To właśnie wyrzut hormonu zwanego dopaminą powoduje to przyjemne uczucie po skończonym ćwiczeniu.

Z psychologicznego punktu widzenia trening w formie gry zapewnia bardzo skuteczne pobudzenie układu nagrody w mózgu. Ważny jest doskonale dopasowany poziom trudności ćwiczeń, co daje silne zaangażowanie (Green i Bavelier, 2012). Uczucie dobrostanu jest związane ze wzrostem poczucia kompetencji, doświadczanie własnej skuteczności w treningach mięśni dna miednicy dzięki bezpośredniej informacji zwrotnej o wynikach w trakcie ćwiczenia i po nim analizowanie postępów. Treningowe środowisko gry wymaga bardzo złożonych interakcji poznawczych i motorycznych, aby móc osiągnąć cel ćwiczeń, a tym samym specyficzny efekt treningowy. Satysfakcjonujący charakter gier może prowadzić do stałego wysokiego poziomu motywacji podczas sesji treningowej.

Multisensoryczność programów ćwiczeń. Co to jest i dlaczego jest tak skuteczne?

Gra treningowa multisensoryczna zapewnia ćwiczenia oddziałujące na wiele zmysłów. Informacja zwrotna dotycząca aktywności mięśni dna miednicy przekazywana jest poprzez animacje wzrokowe, dźwiękowe, czuciowe (trening wibracyjny) oraz dotyk ekranu.

To właśnie dotyk ekranu telefonu jest nowością w grach PelviFly. Wykonując ćwiczenie mięśniami dna miednicy musisz równocześnie zareagować widząc na ekranie obiekty i dotknąć je palcami. To powoduje, że mięśnie dna miednicy szybciej będą uczyć się automatyzmu – działania poza naszą świadomością, co ma duże znaczenie podczas dnia codziennego, np. mięśnie dna miednicy z automatu zareagują skurczem zamykając cewkę niedopuszczając do wycieku moczu, gdy kaszlesz, podnosisz dziecko czy skaczesz na siłowni. W trakcie kontrolowanego rozproszenia dodatkowymi bodźcami (zbieranie monet palcami) nadal utrzymuję kontrolę trakcji samochodu i wykonuje podstawowe. zadania. Oczywiście bez obaw, takie trudniejsze ćwiczenia zaplanowane są na po osiągnięciu podstawowych umiejętności 😉

Rodzaje programów treningowych

Opinia o PelviFly. Dlaczego nowa gra do ćwiczeń mięśni dna miednicy jest takim sztosem?

Wyobraź sobie, że zaciskasz mięśnie i samochód pokonuje zakręt przy lewej krawędzi, rozluźniasz zaczyna jechać środkiem drogi. Ominięcie przeszkody wymaga dodatkowego zwiększenia siły lub utrzymania aktywacji przez kilka sekund, a zebranie gwiazdki szybkiego rozluźnienia i przesunięcia samochodu na drugą część drogi.

Trasy w aplikacji są różne i odwzorowują konkretne zadania stawiane przed użytkownikiem. Długie zakręty wymagają stałej aktywacji mięśni na zadanym poziomie np. przez 10 lub 20 sekund co buduje wytrzymałość mięśni, prosta trasa z pojawiającymi się przeszkodami wymusza szybkie reakcje i natychmiastowe rozluźnienia wspierając kontrolę mięśni i ucząc ich szybciej aktywacji a długie odcinki proste połączone z wibracjami na stałym poziomie zapewniając maksymalne rozluźnienie.

W trakcie gry otrzymujesz wskazówki jak prawidłowo wykonać zadania. Jakiej siły należy użyć, jak długo trzymać zaciśnięte mięśnie, kiedy się rozluźnić i czy rozluźnienie jest całkowite. Specjalny licznik, jak obrotomierz w samochodzie, pokazuje aktualnie używaną siłę mięśni dna miednicy. Algorytmy cały czas analizują przebieg ćwiczenia oceniając czy jest wykonywany prawidłowo czy nie, a wskaźnik w lewym dolnym rogu ekranu pokazuje kontrolę kierowcy. W przypadku braku kontroli, siły lub wytrzymałości nie jest się w stanie pokonać trasy bez najechania na krawężnik lub rozbicia stojących na drodze barierek. To powoduje, że nasz świeżo odebrany z salonu pojazd może się solidnie uszkodzić 😉

Samouczek, nauka jazdy

Po zalogowaniu do aplikacji, na głównym ekranie u góry znajdziesz trening nauka jazdy, który trwa 4 minuty i 19 sekund. Stworzyliśmy go po to, abyś lepiej poznał_ła jak sterować samochodem, jak pokonywać zakręty i omijać przeszkody.

Nauka jazdy – tak jak wszystkie treningi jest dostępny bez ograniczeń i w każdym momencie możesz do niego wrócić.

Moduł treningu wibracyjnego

Terapeutyczne wibracje o odpowiedniej częstotliwości i amplitudzie drgań wpływają na funkcję i regenerację mięśni dna miednicy. Od 7 lat prowadzimy własne badania naukowe nad wykorzystaniem treningu wibracyjnego w ćwiczeniach mięśni dna miednicy i analizujemy najnowsze doniesienia naukowe, co pozwala nam projektować najlepsze protokoły treningu wibracyjnego pod kątem optymalnej częstotliwości, amplitudy drgań. A wszystko po to, aby efekty Twoich ćwiczeń pojawiały się szybko.

Trening wibracyjny trwa 2 minuty, jest to połączenie relaksacji z terapeutycznymi wibracjami o odpowiednim protokole. Wibracje pozytywnie wpływają na odżywienie, unerwienie i regenerację mięśni. Dodatkowo pobudzają je i działają przeciwbólowo.

Program Regeneracja

Wiele dysfunkcji dna miednicy, nietrzymanie moczu może wynikać ze zbyt napiętych, nierelaksujących się mięśni dna miednicy. Dlatego w naszych programach znajdziesz program regeneracji.

Program regeneracja zawiera 3 ćwiczenia:

 • Mindfullness Bodyscan 1: relaksacja skupiająca uwagę na mięśniach twarzy, karku i klatki piersiowej. Czas trwania to 2 minuty i 27 sekund
 • Mindfullness Bodyscan 2: świadome rozluźnienie mięśni dna miednicy i całego ciała. Czas trwana to 2 minuty i 6 sekund.
 • Mindfullness Bodyscan 3: relaksacja ukierunkowana na zwiększenie rozluźnienia w okolicy miednicy i mięśni nóg. Czas trwania to 2 minuty i 9 sekund.

Program Poznaj Swoje Dno Miednicy

Czy wiesz, że?

Piękny, funkcjonalny brzuch może być efektem ćwiczeń mięśni dna miednicy. Zwłaszcza ta oponka poniżej pępka szybko zniknie, gdy wdrożysz trening z PelviFly.

Dlaczego?

Fizjoterapeutka uroginekologiczna Karolina Jasińska w swoim ostatnim poście o PelviFly pisała: “Powięź powierzchowna krocza (powięź Collesa) ma anatomiczną ciągłość z jedną z powięzi przedniej ściany brzucha (powięź Scarpa) oraz ma istoty wpływ na napięcie mięśni poprzecznych brzucha”. Ta oponka ponizej pępka, która nie chce zniknąć pomimo ćwiczeń na siłowni, zniknie dzięki regularnym, odpowiednio dobranym ćwiczeniom z PelviFly. Pomożemy Ci w tym.

Program Poznaj Swoje Dno Miednicy zawiera 4 ćwiczenia:

 • Piękny, funkcjonalny brzuch, pozbądź się oponki poniżej pępka: mięsień poprzeczny brzucha jest najgłębsza warstwą mięśni brzucha i Twoim naturalnym gorsetem współpracującym z dnem miednicy. W tym ćwiczeniu skupisz się na jego świadomej aktywacji na niskim napięciu. Czas trwania treningu tylko 1 minuta i 52 sekundy
 • Prawidłowa pozycja i ustawienie miednicy: treningi z wibracją biofeedback – gdy aktywujesz mięśnie w nieprawidłowej pozycji wibracja się aktywuje. Trening pozwala doskonalić umiejętnośc neutralnego ustawienia miednicy. Czas trwania to 2 minuty i 20 sekund.
 • Połącz ćwiczenia z oddechem: umiejetnosci koordynacji ćwiczeń mięśni dna miednicy z oddechem jest jednym z podstawowych elementów. Trening pomoże Ci połącztć aktywnoscu mięśni z oddechem. Czas trwania: 2 minuty i 11 sekund
 • Proste ćwiczenia, które pomogą delikatnie uruchomić dno miednicy i lepiej wyczuć mięśnie

3 poziomy trudności

 • poziom 1: budowanie wytrzymałości (wibracje 20 Hz), regeneracja 1, kontrola skurczu i rozluźnienia (wibracje 50 hz)
 • poziom 2: zwiększanie wytrzymałości (wibracje 20 hz), kształtowanie kontroli i siły (wibracje 50Hz), regeneracja 2
 • poziom 3: doskonowalenie wytrzymałości (wibracje 50 Hz), siła i szybkość reakcji (wibracje 50 Hz), regeneracja 3

Platforma treningowa

Integralną częścią nowej aplikacji PelviFly Boost jest dostęp do platformy treningowej. Zalogujesz się do niej dokładnie tymi samymi danymi (login, hasło), których użyłaś do stworzenia konta w aplikacji. Korzystanie z aplikacji i platformy nie wymaga żadnych dodatkowych opłat.

Funkcjonalności platformy treningowej

 1. Podsumowania liczbowe i minutowe wszystkich wykonanych treningów i testów zarówno z urządzeniem wewnętrznym PelviFly jak i zewnętrznym PelviBoost

2. Analiza parametru siły mięśni dna miednicy na osi czasu

4. Dostęp do szczegółowych wyników testów mięśni. Bardzo dużo czasu poświęciliśmy na prace nad algorytmem, który w prosty sposób pomoże Ci ocenić jak wykonałaś test mięśni i nad jakimi zadaniami powinnaś popracować.

 • Czerwona linia to rzeczywisty wykres aktywności mięśni w czasie wybranego testu – zobacz, dokładnie tak pracowały Twoje mięśnie
 • Niebieska linia to oczekiwany wykres przebiegu testu mięśni oszacowany dzięki inteligentnym algorytmom na podstawie Twoich wyników startowych (m.in: siła skurczu, napięcie wstępne). Każda osoba będzie posiadać inny wykres oczekiwany dla każdego etapu.

3. Dostęp do Klubu Kegel Ninja – specjalistycznych warsztatów z fizjoterapeutkami uroginekologicznymi. Warsztaty na żywo odbywają się w każdą ostatnią środę miesiąca. Po nich nagranie wraz z kartą ćwiczeń znajdziesz w zakładce “Klub Kegel Ninja”.

Odpowiedzi na najczęstsze pytania

Czy za aplikację muszę płacić miesięczny abonament?

Aplikacja nie zawiera żadnych płatnych pakietów, nie wymaga podpinania karty płatniczej. Ćwiczenia nie są ograniczone ilościowo, można z niej swobodnie korzystać.

Czy wszystkie treningi są od razu dostępne?

Tak, wszystkie programy i poziomy ćwiczeń są dostępne

Czy program treningowe są odpowiednie przy napiętach mięśniach dna miednicy?

Tak. Podczas testu mięśni dokonywany jest pomiar napięcia wstępnego mięśni, zdolności do rozluźnienia po skurczu, kontroli. W programach treningowych ustalane jest indywidualne obciążenie bazujące na wynikach testu. Szczególne ważne na początku będą treningi z modułu regeneracja, poznaj dno miednicy, poziom 1 i trening wibracyjny.

Czy trening w aplikacji jest dostosowany do moich parametrów mięśniowych?

Trening w aplikacji ustalany jest na podstawie aktualnego testu mięśni, możesz go wykonać w dowolnym momencie.

Czy fizjoterapeutka może mieć wgląd do danych z moich ćwiczeń tak jak w aplikacji PelviFly & Kegel Ninja?

Nowa aplikacja PelviFly Boost działa z urządzeniem wewnętrznym PelviFly po zakupie specjalnego uprawnienia będzie łączyć się z urządzeniem dopochwowym, a po wykonaniu testu mięśni treningi dopasują się do Twoich indywidualnych parametrów. Trasy przejazdu samochodu i zadania do wykonania opierają się o podobne mechanizmy jak w aplikacji PelviFly&KegelNinja więc z pewnością dasz sobie radę.

A teraz wsiadaj ze mną do samochodu, zapnij pasy i ruszamy w drogę!