Regularna higiena intymna jest ważna dla kobiet w każdym wieku. Im wcześniej wdrożysz dobre nawyki, tym lepiej będziesz przygotowana na radzenie sobie ze zmianami zachodzącymi w twoim ciele i samopoczuciu w późniejszym wieku. Czytaj dalej i poznaj wskazówki dotyczące pielęgnacji i higieny intymnej dla kobiet dostosowanej do wieku.
Późne nastolatki i dwudziestolatki…
W okresie bycia nastolatką oraz dwudziestolatką wdrażasz praktyki samoopieki, które przyniosą Twojemu ciału korzyści zarówno natychmiastowe, jak i za wiele lat w przyszłości.
Znajdź lekarza, któremu możesz zaufać
Kiedy kobieta wchodzi w dorosłość, nie wie kiedy pójść do lekarza rodzinnego, a kiedy do ginekologa. Wszelkie problemy zdrowotne związane ze zdrowiem seksualnym lub reprodukcją są zazwyczaj lepiej diagnozowane przez ginekologa. Powinnaś rozpocząć regularne wykonywanie badania cytologiczne nie później niż w wieku 25 lat. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych zaleca się w wieku nie później niż 21 lat. Jeżeli już rozpoczęłaś współżycie, pierwszą cytologię powinnaś wykonać do 3 lat od pierwszego stosunku. Badania możesz wykonać w Polsce bezpłatnie. W ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2024 realizowany jest program profilaktyki raka szyjki macicy, który skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat. Kobietom nieaktywnym seksualnie, zaleca się wykonanie pierwszego badania cytologicznego po skończeniu 25. roku życia i powtarzanie co 3 lata.
Higiena intymna, a bezpieczny seks
Poznanie dobrych praktyk higieny intymnej pomoże Ci zapobiegać wielu problemom ze zdrowiem seksualnym. Na początek znajdź metodę antykoncepcji, która będzie dla Ciebie najlepsza. Poinformuj swojego partnera seksualnego o tym, którą metodę planujesz razem z nim stosować. Pamiętaj również o regularnych badaniach przesiewowych w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową. Inne praktyki higieny intymnej obejmują korzystanie z łazienki przed i po aktywności seksualnej, aby zapobiec zakażeniom. A także mycie zabawek erotycznych lub urządzeń mających kontakt z narządami płciowymi.
Słuchaj swojego ciała
Na tym etapie życia najlepiej zaznajomisz się z własnym ciałem i zrozumiesz jego fizjologiczne warunki. Zwróć uwagę na swój typowy zapach, cykl menstruacyjny i wydzielinę z pochwy. W ten sposób, gdy coś będzie nie tak, będziesz wiedziała, że nadszedł czas, aby skontaktować się z lekarzem.
Higiena intymna po trzydziestce…
Ciąża, a ryzyko infekcji intymnych
Być może słyszałeś o bakteryjnym zapaleniu pochwy (BV): najczęstszej infekcji u kobiet w wieku 15-44 lat, która występuje, gdy dobre bakterie pochwy ulegają przemianie. Ale czy wiesz, że 1 na 4 kobiety w ciąży choruje na BV? Ta statystyka jest oszałamiająca i może mieć poważny wpływ na zdrowie zarówno młodej matki, jak i jej dziecka. Według CDC kobiety w ciąży z BV częściej rodzą dzieci przedwcześnie lub z niską masą urodzeniową niż kobiety w ciąży bez BV. W rzeczywistości jedno badanie pokazuje, że BV wiąże się z 2,6-krotnie wyższym ryzykiem porodu przedwczesnego i 6,9-krotnie wyższym ryzykiem porodu przedwczesnego. Aby chronić siebie i noworodka, natychmiast skonsultuj się z lekarzem, jeśli podejrzewasz u siebie BV.
Suchość pochwy po porodzie
Pielęgnacja pochwy ma kluczowe znaczenie nie tylko przed porodem, ale także bezpośrednio po nim. Poporodowe infekcje bakteryjne są powszechne i mogą mieć długotrwały wpływ na zdrowie reprodukcyjne kobiety. W 2018 roku przeprowadzono badanie w którym wzięły udział 832 kobiety po porodzie. 43% badanych zgłosiło suchość pochwy 6 miesięcy po porodzie, więc jeżeli doświadczasz takiego dyskomfortu nie jesteś sama. Poporodowa suchość pochwy jest częstym schorzeniem.
Wiele kobiet stwierdza, że ta suchość sprawia, że seks jest nieprzyjemny, a nawet bolesny. Jeśli tego doświadczasz, nie martw się, istnieją sposoby na złagodzenie dyskomfortu:
- używaj lubrykantu podczas seksu,
- porozmawiaj z lekarzem na temat stosowania estrogenowego kremu dopochwowego,
- rozważ stosowanie naszego żelu nawilżającego RESTORE co kilka dni.,
- pij wodę. Utrzymuj swoje ciało w dobrym nawodnieniu,
- porozmawiaj ze swoim partnerem o swoich obawach.
Nie cierp z powodu bolesnego seksu – mów o problemie głośno!
Ból związany z seksem – medycznie znany jako dyspareunia, jest częstszy niż wiele kobiet zdaje sobie sprawę. Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do bólu podczas seksu, z których wiele jest emocjonalnych i psychologicznych, a nie tylko fizycznych. Jeśli doświadczasz bolesnego seksu, czas udać się do lekarza, aby dowiedzieć się, jak najlepiej rozwiązać ten problem.
Dla kobiet po czterdziestce…
Przygotuj się na okres okołomenopauzalny
Większość kobiet rozpoczyna fazę okołomenopauzalną w wieku 40 i 50 lat. Jest to przejście między okresem rozrodczym kobiety, a menopauzą i powoduje wahania poziomu estrogenu. Średnio okres ten trwa cztery lata, ale u niektórych kobiet może trwać nawet do dziesięciu lat. Okres okołomenopauzalny może przynieść wiele zmian w ciele kobiety, w tym nocne poty, mgłę mózgową i suchość pochwy.
Więcej o suchości pochwy
Ponieważ w tym czasie poziom estrogenu ulega wahaniom, często dochodzi do przerzedzenia tkanki pochwy u kobiet, powstaje tzw: “pergaminowa śluzówka”. Powoduje to nieprzyjemną suchość w ciągu dnia. Rozważ rozpoczęcie codziennego stosowania kremu nawilżającego pochwę w celu zwalczania uczucia dyskomfortu lub suchości, a także w celu utrzymania zdrowego, kwaśnego poziomu pH pochwy.
Zawsze używaj lubrykantu podczas współżycia
Gdy zmienia się Twoje ciało, szczególnie ważne staje się stosowanie lubrykantu podczas seksu. Może to pomóc w zapobieganiu bolesnemu współżyciu oraz uczuciu suchości, tarcia i i podrażnieniu pochwy. Znajdź organiczny lubrykant który jest dobry dla ciebie i Twojego partnera.
Po pięćdziesiątce i później…
Przygotuj się na menopauzę
U większości kobiet menopauza rozpoczyna się po pięćdziesiątce. Badania wykazują, że 64% w okresie menopauzy cierpi na suchość pochwy. Nieprzyjemne objawy w okresie menopauzy są bardzo częste. Na przykład uderzenia gorąca, zmiany nastroju i trudności ze snem. Skonsultuj się z lekarzem, aby znaleźć plan leczenia, który będzie najlepszy dla Ciebie i Twojego stylu życia.
Problemy z kontrolą pęcherza są powszechne
Innym skutkiem ubocznym menopauzy są problemy związane z kontrolą pęcherza, znane również jako nietrzymanie moczu. Jest to spowodowane obniżonym poziomem estrogenu, co „może powodować ścieńczenie wyściółki cewki moczowej”. Otaczające mięśnie miednicy również są mniej wydolne i tracą swoje funkcje wraz z wiekiem. W rezultacie kobiety mają zwiększone ryzyko nietrzymania moczu. Istnieje wiele produktów przeznaczonych do walki z nietrzymaniem moczu, a Twój lekarz przekaże Ci szczegółowe zalecenia. Ponadto badania wykazują, że ćwiczenia mięśni dna miednicy z wykorzystaniem biofeedbacku i z 3-miesięcznym nadzorem fizjoterapeuty są zalecaną formą leczenia zachowawczego nietrzymania moczu. System PelviFly umożliwia bezpieczny trening mięśni dna miednicy z wykorzystaniem najskuteczniejszej metody biologicznego sprzężenia zwrotnego (biofeedback), składającej się z urządzenia i aplikacji mobilnej. Metoda biofeedback oraz 3 miesiące nadzorowanych treningów to najskuteczniejsza metoda ćwiczeń mięśni dna miednicy, rekomendowana przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne na podstawie badań o wysokim poziomie wiarygodności naukowej Ia. Dlatego PelviFly od początku tworzymy w oparciu o rozbudowany portal teleopieki fizjoterapeuty! Przeczytaj więcej o programie ćwiczeń mięśni dna miednicy PelviFly.