Wróć do bloga

Farmakoterapia a nietrzymanie moczu

Asset 1

Obecnie można usłyszeć o wielu lekach i suplementach diety pomagających w nietrzymaniu moczu. Ale jak wygląda to w rzeczywistości? W jakich sytuacjach farmakoterapia jest zasadna?
Leczenie pomaga u 80% pacjentek z nietrzymaniem moczu. Powinno być to jednak leczenie adekwatne do rodzaju nietrzymania moczu.
Najbardziej skuteczną formą wysiłkowego nietrzymania moczu są ćwiczenia mięśni dna miednicy z użyciem tzw. biofeedbacku (czyli odpowiedzi zwrotnej od specjalisty) i przy tym rodzaju nietrzymania moczu zazwyczaj nie jest konieczne dodatkowe leczenie farmakologiczne.
Farmakoterapia obok ćwiczeń Kegla może okazać się kluczowa dopiero w przypadku naglącego lub mieszanego charakteru nietrzymania moczu oraz w przypadku pęcherza nadreaktywnego.
Dostępnych jest obecnie kilka głównych grup leków regulujących pracę pęcherza i cewki moczowej:
Leki antycholinergiczne: są podstawowym lekiem stosowanym w leczeniu pęcherza nadreaktywnego oraz naglącego nietrzymania moczu. Na polskim rynku dostępne są następujące preparaty: Oksybutynina (Driptane i Ditropan), Tolterodyna (Detrusitol oraz Uroflow. Niestety brak szybkiej skuteczność terapii oraz objawy uboczne sprawiają, że ponad połowa pacjentów przerywa leczenie w ciągu pierwszych 3 miesięcy.
Leki adrenergiczne: Mechanizm działania leku polega na relaksacji komórek mięśniowych wypieracza, co zmniejsza częstotliwość skurczów w obrębie mięśniówki pęcherza moczowego a tym samym zmniejsza uczucie parcia na mocz i ilość wizyt w toalecie. Najczęstszym działaniem niepożądanym leku jest przyśpieszenie akcji serca.
Estrogeny: w postaci terapii dopochwowej u kobiet po menopauzie, mogą zmniejszać ilość występowania epizodów nietrzymania moczu oraz zmniejszać dolegliwości związane z parciem lub częstym oddawaniem moczu. Takiego efektu nie udowodniono jednak w przypadku doustnej terapii.
Warto wspomnieć o ziołowych suplementach diety, które można kupić bez recepty i które cieszą się dużą popularnością. Otóż nie istnieją żadne doniesienia naukowe potwierdzające ich bezpośrednie pozytywne działanie w nietrzymaniu moczu. Przypuszczalnie leki te działają mniej więcej na tej samej zasadzie co placebo, czyli dają jedynie efekt psychologiczny.
Wskazana jest rozwaga w zażywaniu tego typu tabletek. Zawsze należy skonsultować zasadność ich zażywania z lekarzem specjalistą.
Rozpoczęcie farmakoterapii w nietrzymaniu moczu wymaga oceny specjalisty, dobrania odpowiedniej formy leczenia do typu nietrzymania oraz natężenia dolegliwości. Nie należy zapominać o równoczesnym treningu mięśni dna miednicy, które powinny być wykonywane bez względu na rodzaj nietrzymania moczu.
Bibliografia:
1 Dębiński P., Niezgoda T.: Klasyfikacja nietrzymania moczu i sposoby leczenia. Przegląd Urologiczny 2014/5 (87).
2. Anastasios Athanasopoulos: Pharmacotherapy of urinary incontinence. Int Urogynecol J (2009) 20: 475.
3. Wein A.,J.: Pharmacology of Incontinence. Urol Clinics of North America 22(3):557-77.