Wróć do bloga

Nietrzymanie moczu w ciąży

 

Ciąża to okres oczekiwania, który niestety niesie ze sobą również pewne dolegliwości. Nasze ciało się zmienia, a rozwijające się w nas dziecko napiera od wewnątrz na organy wewnętrzne i tkanki. Jednym ze skutków tych przemian może być nietrzymanie moczu.

Kichniemy lub podniesiemy coś cięższego i nagle dochodzi do popuszczenia moczu. Powiększona macica uciska na pęcherz moczowy, a rozciągnięte i rozluźnione przez hormony mięśnie dna miednicy nie radzą sobie z doszczelnieniem cewki.

W ciąży może również wystąpić naglące nietrzymanie moczu, któremu towarzyszy silne uczucie parcia.

U wielu kobiet objawy nietrzymania moczu ustępują samoistnie do 6 miesiąca po porodzie, co nie oznacza, że powinniśmy czekać, aż problem sam minie.

Co zrobić?

Przede wszystkim należy wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy. Ideałem jest rozpoczęcie ćwiczeń przygotowując się do ciąży oraz podczas samej ciąży. Po porodzie, można je rozpocząć gdy ból w miednicy już minie.

Celem ćwiczeń podczas ciąży, nie jest samo wzmacnianie, ale przede wszystkim świadomość, kontrola i umiejętność rozluźniania mięśni dna miednicy.

Ćwiczenia możesz wykonywać wszędzie. Aktywujesz mięśnie wokół cewki, pochwy i odbytu na 3-5 sekund, następnie rozluźniasz na 6 do 10 sekund. Pamiętaj o oddychaniu. Nie wstrzymuj oddechu.  Na koniec całkowicie rozluźnij mięśnie swobodnie oddychając.

Powtórz ćwiczenie 10 razy i powtarzaj 2-3 razy w ciągu dnia. Więcej o ćwiczeniach piszemy tu. Ciężarne obowiązują jednak pewne zasady. Oczywiście musimy zrezygnować z pozycji leżenia przodem. Jeśli poczujesz, że twój brzuch twardnieje, przerwij ćwiczenie, a następnym razem spróbuj ćwiczyć
z mniejszą intensywnością.

Norwescy badacze udowodnili, że 12 tygodniowy, trening mięśni dna miednicy w ciąży, prowadzony przez fizjoterapeutów, zapobiega nietrzymaniu moczu podczas i po ciąży. Trening wpłynął również na siłę mięśniową kobiet, która była wyższa (w 36 tygodniu i 3 miesiące po porodzie) w porównaniu do grupy kontrolnej.

Ta sama grupa badaczy podkreśla jednocześnie istotną rolę indywidualnych instrukcji dotyczących właściwego wykonywania skurczów mięśni dna miednicy u kobiet, aby uzyskać właściwy efekt.

Badania hiszpańskich naukowców potwierdziły z kolei, że grupowy trening kobiet w pierwszej ciąży, wykonywany 3 razy w tygodniu, przez 22 tygodnie (60 minut zajęć, w tym 10 minut treningu mięśni dna miednicy), był efektywny i również zapobiegał nietrzymaniu moczu w ciąży.

Świadomość mięśni dna miednicy spełnia ważną rolę podczas porodu. Ułatwia prawidłowe parcie, a umiejętność ich aktywnego rozluźniania pomoże dziecku swobodnie przyjść na świat, gdy znajduje się w ujściu macicy.

Jeśli ciąża jest zagrożona – a szczególnie w przypadku zbyt wczesnego rozwierania się szyjki macicy – należy zrezygnować z ćwiczeń Kegla.

 

Dbaj o higienę i nie ograniczaj płynów

W ciąży łatwo o zakażenia, pamiętaj więc o podmywaniu okolic intymnych i stosowaniu wkładek. Nietrzymanie moczu sprzyja infekcjom. Jeśli już do nich dojdzie (pieczenie, parcie itp.) skontaktuj się koniecznie z lekarzem ginekologiem. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie, ogranicz kawę i herbatę. Nawadnianie organizmu wpływa na rozrzedzenie moczu, a to pomaga w profilaktyce infekcji.

Jeśli jesteś przed ciążą lub po okresie połogu, a nie wiesz czy aktywujesz prawidłowo mięśnie dna miednicy lub brakuje Ci regularności i motywacji do prowadzenia ćwiczeń Kegla, skorzystaj z naszych programów treningowych z wykorzystaniem sondy dopochwowej i aplikacji mobilnej PelviFly. Dobierzemy indywidualny trening mięśni dna miednicy, w zależności od stanu twoich mięśni oraz skontaktujemy Cię w miarę konieczności z najlepszymi specjalistami.

Jeśli jesteś w ciąży, również skorzystaj z porad naszych specjalistów – ginekologów i fizjoterapeutów. Sprawdzą czy prawidłowo wykonujesz ćwiczenia i odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania związane z tą intymna dolegliwością jaką jest nietrzymanie moczu.  


Mørkved, Siv, et al. “Pelvic floor muscle training during pregnancy to prevent urinary incontinence: a single-blind randomized controlled trial.”Obstetrics & Gynecology101.2 (2003): 313-319.

Mørkved, Siv, and Kari Bø. “Effect of pelvic floor muscle training during pregnancy and after childbirth on prevention and treatment of urinary incontinence: a systematic review.” British journal of sports medicine 48.4 (2014): 299-310.

  1. 3. Pelaez, Mireia, et al. “Pelvic floor muscle training included in a pregnancy exercise program is effective in primary prevention of urinary incontinence: a randomized controlled trial.” Neurourology and urodynamics 33.1 (2014): 67-71.