Wróć do bloga

Obniżenie narządów – pytania i odpowiedzi

W ramach naszych konsultacji z pacjentkami często pytamy je, czy występuje u nich uczucie, jakby w pochwie znajdowało się „ciało obce”? Jeżeli tak, może występować u nich obniżenie narządów np. macicy lub miednicy. Nie tylko macica może być jednak obniżona, ale również jelito czy pęcherz.

Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne. Pierwszą, która przychodzi do głowy jest oczywiście poród. Ma znaczenie jak przebiegał, jaka była waga dziecka i czy użyto narzędzi do wydostania dziecka. Obniżenie narządów, z angielskiego zwane POP (Pelvic Organ Prolapse), może jednak wynikać również z naszych genetycznych uwarunkowań, operacji w obszarze miednicy, schorzeń przewlekłych (astma, chroniczne zatwardzenia) czy po prostu z osłabienia dna miednicy.

Jakie są objawy?

Przy obniżeniu narządów mogą występować u Ciebie niektóre z poniższych objawów:

Objawy ze strony układu moczowego:

  • nietrzymanie moczu
  • parcia naglące
  • niepełne opróżnianie pęcherza

Objawy ze strony układu wydalniczego:

  • nietrzymanie stolca
  • ból podczas defekacji
  • uczucie niepełnego wypróżnienia
  • uwypuklająca się ku przodowi ściana odbytnicy

Objawy ze strony układu rozrodczego:

  • ucisk i uczucie ciężaru, ciała obcego w pochwie
  • ból podczas współżycia
  • nietrzymanie moczu podczas stosunku

Stopnie obniżenia

Przykładowo zgodnie ze skalą POP-Q rozróżniamy następujące stopnie obniżenia macicy :

  • Stopień 0 – brak obniżenia.
  • Stopień 1 – część prowadząca obniżenia znajduje się więcej niż 1 cm ponad (dogłowowo) strzępkami błony dziewiczej.
  • Stopień 2 – część prowadząca obniżenia znajduje się pomiędzy 1 cm powyżej a 1cm poniżej strzępków błony dziewiczej.
  • Stopień 3 – część prowadząca obniżenia znajduje się więcej niż 1 cm poniżej strzępków błony dziewiczej, ale nie więcej niż 2 cm mniej niż całkowita długości pochwy w cm.
  • Stopień 4 – całkowite wypadanie na długości całej pochwy

Źródło: http://wiki.ics.org/Pelvic+organ+prolapse+quantification

Co mam zrobić?

1. Wizyta u lekarza

Jeśli podejrzewasz u siebie obniżenie narządów miednicy mniejszej, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Wykluczy on inne przyczyny, takie jak guzy, mięśniaki, określi również dokładnie stopień obniżenia.
Możesz skorzystać z usług specjalistów, których znajdziesz klikając tutaj.

2. Codzienne nawyki

Zwróć uwagę czy nie dźwigasz zbyt ciężkich przedmiotów. Jeśli musisz coś podnieś, trzymaj to blisko ciała i najpierw aktywuj mięśnie dna miednicy, dopiero później wykonaj pożądany ruch.

3. Nie przyj

To bardzo ważne abyś prawidłowo wykonywania codzienne ćwiczenia. Zarówno przy podnoszeniu jak i podczas wizyt w toalecie nie wykonuj parcia. Ćwiczenia mięśni dna miednicy to zaciśniecie i uniesienie mięśni w kierunku pępka. Nie myl tego ruchu z parciem.

4. Ćwicz mięśnie dna miednicy w pozycjach odwróconych

Naszym pacjentkom zalecamy ćwiczenia z aplikacją PelviFly z poduszką umieszczoną pod pośladkami. Możesz również wykorzystać pozycję klęku podpartego na przedramionach.

Czy fizjoterapia pomoże?

Zobaczmy co na ten temat donoszą świeżo opublikowane badania z Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii (styczeń 2017) . Grupę kobiet po porodzie z różnym stopniem obniżenia macicy przydzielono losowo do grupy badanej (207 kobiet) i kontrolnej (207 kobiet). Kobiety z grupy badanej w okresie 16 tygodni odbyły 5 spotkań z fizjoterapeutą (praca indywidualna), uczestniczyły w zajęciach Pilates i otrzymały płytę DVD do ćwiczeń w domu. Grupa kontrolna otrzymała ulotki edukacyjne. Poprawę oceniano przy pomocy kwestionariusza POP-SS skupiającego się na subiektywnych objawach pacjentek. Średni wynik kwestionariusza, badany w różnych punktach w czasie, w grupie badanej stopniowo się obniżył, a w grupie kontrolnej pozostał na tym samym poziomie.

Nasze mięśnie dna miednicy to hamak, na którym zawieszone są nasze narządy miednicy mniejszej. Dbając regularnie o właściwą ich kondycję i napięcie struktur, zapobiegamy obniżeniu narządów. Gdy występuje już obniżenie, poprzez ćwiczenia i właściwy styl życia możemy korzystnie wpłynąć na ich umiejscowienie i związane z tym objawy, szczególnie gdy obniżenie nie jest jeszcze znacznego stopnia.

Dowiedz się więcej jak możesz wykorzystać aplikację treningową mięśni dna miednicy PelviFly i zacząć ćwiczyć już dziś.
Nie jesteś pewna czy PelviFly jest dla Ciebie? Umów się na konsultację z naszymi fizjoterapeutami.

Bibliografia

1. Hagen, Suzanne, et al. “Pelvic floor muscle training for secondary prevention of pelvic organ prolapse (PREVPROL): a multicentre randomised controlled trial.” The Lancet 389.10067 (2017): 393-402.
2. Keller I., Krucker J., Seleger M. Entdeckungsreise zur weiblichen Mitte. Ein Wegbegleiter nach dem bewährten BeBo® Konzept. BeBo® Verlag, Zürich 2012.Kucab-Klich, K. „Wykorzystanie Koncepcji Bebo® Trening Dna Miednicy W Profilaktyce i Terapii Uroginekologicznej.” Praktyczna Fizjoterapia & Rehabilitacja 2015