Wróć do bloga

Gdy podczas kichania, biegania popuszczam to już nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to wyciek moczu podczas nagłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji? Najczęściej gdy kichamy, śmiejemy się lub gdy podniesiemy coś ciężkiego. Nie rzadko podczas uprawiania sportu, skoków czy biegów.

Dlaczego tak się dzieje?

Najczęściej dlatego, że nasze mięśnie dna miednicy potrzebują wzmocnienia, a my musimy również nauczyć się jak prawidłowo je rozluźniać. Nie rzadko całe nasze ciało potrzebuje zmian. Jakie to zmiany? Na skutek stresu, złej postawy, nadwagi lub złych nawyków cały nasz aparat mięśniowo – więzadłowy staje się mniej wydolny, a to odbija się to na naszym funkcjonowaniu.

Co to oznacza w praktyce?

Oznacza to, że musimy zacząć od zmiany złych nawyków, dbać o właściwą postawę ciała,
a także regularnie wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy. Często konieczna będzie również konsultacja z ginekologiem i fizjoterapeutą, którzy pomogą w zrozumieniu podłoża wysiłkowego nietrzymania moczu. Praca nad postawą lub innymi zaburzeniami w obrębie układu mięśniowo – więzadłowego, wpłynie na przyczynę, a nie tylko objaw jakim jest popuszczanie moczu. Czy wiesz , że zwiększona lordoza lędźwiowa (nadmierne wygięcie dolnej części kręgosłupa), w połączeniu z niefizjologicznym przechyleniem miednicy do przodu, sprawia, że nasze mięśnie dna miednicy (dokładnie dźwigacz odbytu) generują dużo mniejszą siłę. Badania potwierdzają również, że u kobiet z nietrzymaniem moczu częściej występują bóle kręgosłupa, bóle w miednicy, a także asymetria ustawienia miednicy.

Nie masz sprawdzonego ginekologa i fizjoterapeuty? Na naszej stronie znajdziesz polecanych przez nas specjalistów.

W miarę rozwoju objawów nietrzymania moczu coraz mniejszy wysiłek powoduje nasilenie gubienia moczu.

Klinicznie wyróżnia się 3 stopnie wysiłkowego nietrzymania moczu (wg Stameya):

I°  wyciekanie moczu przy każdym nagłym wzroście ciśnienia w obrębie jamy brzusznej,

II°   wyciekanie przy wstawaniu, chodzeniu, ruchu,

III°  wyciekanie w pozycji leżącej.

Ale wróćmy na chwilę do anatomii i mięśni dna miednicy, które pełnią funkcję:

– podporową narządów płciowych

Anatomia mięśni dna miednicy
Jak widzisz na naszej grafice znajdują się u dołu miednicy i podtrzymując narządy jak hamak.

– zwieraczową – poprzez skurcz w momencie nagłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej

– stabilizacyjną – co oznacza, że są również odpowiedzialne za prawidłową postawę

Do osłabienia mięśni dna miednicy i zmian w układzie powięziowo-mięśniowym dochodzi często
u kobiet na skutek porodów. Jest to jeden z najczęstszych powodów wysiłkowego nietrzymania moczu. Liczba porodów ma jednak mniejsze znaczenie niż ich przebieg.

Inne przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu:

– zaburzenia hormonalne

– otyłość

– przewlekłe zaparcia

– ciężka praca fizyczna

– menopauza

– złe nawyki toaletowe (np. zła pozycja, parcie podczas mikcji)

– praca siedząca

Nietrzymanie moczu a sport

Częściej na WNM narażone są kobiety uprawiające sport wyczynowy. Natomiast stwierdza się mniej nasilone nietrzymanie moczu u kobiet ćwiczących regularnie, z umiarkowaną intensywnością.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest szczególnie zauważalne w dyscyplinach, które obejmują skoki
i biegi, jak gimnastyka, koszykówka czy lekkoatletyka. Rzadziej występuje u kobiet uprawiających narciarstwo czy golf.

Dzienniczek mikcji

Czy wiesz ile razy w ciągu dnia oddajesz mocz. W jakich okolicznościach dochodzi do popuszczania moczu? Pobierz dzienniczek mikcji.

W dzienniczku odnotowuje się incydenty nietrzymania moczu, parcia naglące, ból lub inne odczucia oraz określa okoliczności, w jakich występują. Podaje się ilość i rodzaj przyjmowanych płynów. Liczba mikcji dziennych powinna wynosić poniżej 6-7, ze średnią objętością porcji min 250 ml. Dzienniczek wypełnia się przez 3 dni – dwa dni w tygodniu i jeden dzień wolny od pracy. Pozwala bliżej przyjrzeć się problemowi, a także przyjąć pewne strategie, które pomogą lepiej radzić sobie z nietrzymaniem moczu.

Chcesz, żebyśmy przeanalizowali twój dzienniczek. Wyślij go mailem na [email protected] lub zadzwoń na nr tel. 22 307 37 90.

Podsumowanie

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu powinno rozpocząć się od przyjrzenia się całości problemu. Należy skonsultować się z ginekologiem i fizjoterapeutą oraz podjąć kompleksowe działanie wynikające z diagnostyki. Rozpocznij również regularny trening mięśni dna miednicy dostosowany do ich możliwości i potrzeb. W aplikacji do ćwiczeń PelviFly, załączony jest specjalny test, na podstawie którego określimy siłę i wytrzymałość twoich mięśni dna miednicy. Aplikacja treningowa oraz czujnik dopochwowy umożliwi Ci ćwiczenia w domu, zgodnie z przygotowanym dla Ciebie indywidualnym treningiem mięśni dna miednicy. Zadbamy również o Twoja regularność i będziemy motywować Cię do pracy.

Pierwsze efekty przyjdą szybciej niż myślisz!

test mięśni dna miednicy


Bibliografia:

  1. Dehghan Manshadi F, Ghanbari Z, Miri ES, Azimi H. Postural and Musculoskeletal Disorders in Women with Urinary Incontinence: A Research Report. J Clin Physio Res. 2017; 1(1): 27-31.
  2. Nygaard I, Heit M. Stress urinary incontinence. Obstetrics & Gynecology. 2004; 104(3): 607-620.
  3. Bø K., Borgen J. Prevalence of stress and urge urinary incontinence in elite athletes and controls. Medicine and science in Sports and Exercise. 2001; 33(11): 1797-1802.
  4. Stamey, T. Urinary incontinence in the female.Campbell’s urology, 1979; 3: 2272-2293.