Treningi możesz wykonywać w trzech pozycjach o różnym poziomie trudności. Pomogą Ci one osiągnąć cel i przejść przez fazy nauczania motorycznego.
Pierwszą fazę nazywamy fazą poznawczą, ponieważ na początku dajemy sobie czas na poznanie własnego ciała i nauczenie się świadomej pracy mięśni. Dlatego znajdź 10 minut w ciągu dnia, które możesz w 100 procentach poświęcić swojemu ciału. Wybierz miejsce, gdzie będziesz czuła się komfortowo. Wyeliminuj rozpraszające bodźce i wsłuchaj w siebie.
Pozycja leżąca
Na początku ćwiczeń z urządzeniem PelviFly , wykonuj ćwiczenia w pozycji leżącej, która odciąża Twoje dno miednicy. Powierzchnia, na której ćwiczysz, nie może być zbyt miękka. Treningi możesz wykonywać na macie lub twardszym materacu. Połóż się na plecach, tak aby nogi były zgięte i rozluźnione. Twoje stopy powinny przylegać do podłoża, zapewniając stabilną pozycję. Możesz położyć pod kolana zwinięty koc lub wałek.
Upewnij się również, że miednica jest w pozycji neutralnej – nie wypychaj bioder ani do przodu, ani do tyłu. Nie dociskaj lędźwi do podłoża. W przestrzeni między nimi powinna być możliwość wsunięcia kartki.
W tej pozycji nauczysz się jak zrobić skurcz mięśni bez nadmiernego napinania reszty ciała oraz jak połączyć ćwiczenia z oddechem czyli robić skurcz na wydechu a rozluźniać się na wdechu. W tym czasie zaczniesz lepiej odczuwać swoje mięśnie, dzięki czemu będziesz mogła przejść na kolejny poziom trudności ćwiczeń. Pomyśl, czy udało Ci się już to osiągnąć czy musisz jeszcze trochę potrenować.
Pozycja kolankowo-łokciowa
W drugiej fazie rozpoczynamy ćwiczenia w trudniejszych pozycjach. Może być to pozycja kolankowo-łokciowa czy stanie. Uczymy się jak kontrolować pracę mięśni i wykonywać złożone zadania ruchowe.
W pozycji kolankowo-łokciowej zwróć uwagę na neutralne ustawienie kręgosłupa. Nie zaokrąglaj pleców – nie rób kociego grzbietu. Nie wypinaj również pośladków.
Pozycja stojąca
Celem naszych ćwiczeń jest uzyskanie automatyzmu ruchowego. Co się za tym kryje? Twoje mięśnie będą potrafiły same, automatycznie dostosowywać swoją pracę do warunków, w których akurat się znajdują. W praktyce oznacza to, że podczas śmiechu, kichania czy podnoszenia ciężkich rzeczy Twoje mięśnie będą automatycznie odpowiednio zareagować.
Najbardziej zaawansowaną pozycją do ćwiczeń jest pozycja stojąca Bardzo ważne, aby Twoja postawa była prawidłowa. Stań z nogami rozsuniętymi na szerokość bioder. Stojąc swobodnie nie zginaj, ani nie prostuj nadmiernie kolan.
Wyobraź sobie, że masz przyczepiony do czubka głowy sznurek, który ciągnie Cię do góry – wyprostuj się. Nie powinnaś być spięta. Weź głęboki oddech, westchnij, rozluźnij barki – cały czas stojąc tak, jakbyś próbowała urosnąć. Jeśli masz możliwość, skontroluj swoją postawę w lustrze.