Wróć do bloga

Rola położnej w profilaktyce i rehabilitacji dna miednicy u kobiet w połogu

Odpowiednia edukacja i rehabilitacja dna miednicy to jeden z najważniejszych elementów powrotu do pełnej sprawności kobiet w połogu. Stanowi profilaktykę wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM) oraz obniżania i wypadania narządu rodnego oraz przyspiesza powrót funkcji seksualnej po porodzie. Niestety, w Polsce świadomość na temat znaczenia i poprawnej pracy z mięśniami dna miednicy jest nadal niska.

W czasie wirtualnej konferencji dr Urszula Herman przybliży aktualny stan wiedzy medycznej oraz wyniki swoich wieloletnich badań na temat fizjologii mięśni dna miednicy i zmian jakie zachodzą w czasie ciąży i połogu. Omówi ich wpływ na funkcjonowanie po porodzie oraz poruszy kwestię profilaktyki uroginekologicznej. W czasie wydarzenia dr Herman przedstawi dobre praktyki związane z codziennymi czynnościami, jakie warto udzielić pacjentkom w czasie połogu by odpowiednio dbać o funkcję mięśni dna miednicy.

Spotkanie będzie ukierunkowane na omówienie praktycznych informacji, które można bezpośrednio przekazać pacjentkom.

Informacje o konferencji

Data : 15 marca 2022

Godzina: 19:00-21:00

Partnerzy konferencji

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie

Dlaczego warto wziąć udział?

Dlaczego warto wziąć udział?

  • Poznasz aktualny stan wiedzy medycznej na temat fizjologii mięśni dna miednicy i ich znaczenia – wszystko co potrzebujesz wiedzieć jako położna.
  • Dowiesz się jakie praktyczne wskazówki udzielić pacjentkom w czasie połogu, by przeciwdziałać wysiłkowemu nietrzymaniu moczu (WNM).
  • Dowiesz się jak odpowiadać na pytania pacjentek na temat bolesnego współżycia po ciąży.
  • Będziesz wiedzieć jakie dobre praktyki wdrożyć do codziennego życia (np. kaszel, siadanie na toalecie), by dbać o mięsnie dna miednicy.

Program wirtualnej konferencji

19:00 – Otwarcie konferencji.

19:10 – Możliwości i obowiązki położnych w opiece nad pacjentką w połogu.

19:20 – Rola położnej w profilaktyce i rehabilitacji dna miednicy.

20:20 – Sesja Q&A

20:40 – Nowe technologie w rehabilitacji mięśni dna miednicy.

Prowadząca

Dr Urszula Herman – od 10 lat, zarówno na płaszczyźnie naukowej jak i praktycznej, zajmuje się zagadnieniami rehabilitacji uroginekologicznej. Wspiera kobiety w przywracaniu funkcji mięśni dna miednicy oraz profilaktyce i przeciwdziałaniu problemów jak np. wysiłkowe nietrzymanie moczu, pochwica czy obniżenie narządów. Jako naukowiec i praktyk, swoje badania poświęciła wykorzystaniu telemedycyny i sztucznej inteligencji w rehabilitacji mięśni dna miednicy, a także czynników wpływających na adherence pacjenta. Prowadzi innowacyjną firmę PelviFly oferującą system telemedyczny pozwalający na bezpieczny i skuteczny trening mięśni dna miednicy.