Wiele kobiet pyta, dlaczego nasze urządzenie do ćwiczeń mięśni dna miednicy posiada moduł sterowanych wibracji. Odpowiedź jest o wiele prostsza niż Ci się wydaje. Badania pokazują, że tylko jedna na trzy osoby, wie jak wykonać prawidłowy skurcz po opisie słownym lub po instrukcji wizualnej. A co z pozostałymi kobietami? Wykorzystanie wibracji w formie informacji zwrotnej czuciowej podczas treningu mięśni jest odpowiedzią na ten problem. Informacja zwrotna czuciowa czyli wibracja włącza się gdy mocno aktywujesz mięśnie, a wyłącza się gdy je rozluźniasz.
Do czego w ćwiczeniach Kegla potrzebne są wibracje?
Urządzenie dopochwowe PelviFly posiada funkcje wibracji, a dokładniej to wibracje o trzech różnych częstotliwościach. Co więcej, efekty terapii wibracyjnej to miedzy innymi:
- wzrost siły mięśni poprzez pobudzenie mechanoeceptorów
- zwiększone zużycie tlenu,
- zmiana temperatury mięśni,
- lepszy przepływ krwi w tkankach i ich uelastycznienie.
Ponadto większość badań nad długotrwałym stosowaniem leczenia wibracjami w różnych zaburzeniach realizowała trzy cele terapeutyczne: zwiększenie siły mięśni, poprawę wytrzymałości i kondycji mięśni. Dodatkowo wibracja przyśpiesza proces gojenia się mięśni i ich regeneracje (np. po uszkodzeniu podczas porodu).
Jak więc skutecznie ćwiczyć mięśnie dna miednicy? Ćwiczenia można wykonywać pod okiem fizjoterapeuty, który podpowie jak taki skurcz powinien wyglądać, gdzie powinnaś odczuwać napięcie, a także zaproponuje odpowiednie ćwiczenia. Jednak codzienne spotkania z fizjoterapeutą może być problematyczne, więc dlaczego nie ćwiczyć samemu w domu?
Podczas treningów z Twoim PelviCoachem (pakiet CARE) lub w pakiecie SMART masz dostęp zaplanowanych specjalnie dla Ciebie odpowiednich treningów dobranych pod test mięśni. Ćwiczenia te będą zaplanowane dla Ciebie z wykorzystaniem trzech rodzajów wibracji w zależności od Twoich potrzeb:
- 0 Hz – brak wibracji
- 20 Hz – lekka wibracja czuciowa pobudzająca włókna wolnokurczliwe (wytrzymałość mięśniową)
- 50 Hz – bardziej odczuwana stała wibracja czuciowa pobudzająca do pracy włókna szybkokurczliwe
- 0-100 Hz – biofeedback, informacja dla Twojego ciała, że wykonujesz prawidłowy skurcz i rozluźniasz mięśnie.
Biofeedback co to takiego?
Słowo często używane, jednak kłopotliwe do zdefiniowania. Jest to biologiczne sprzężenie zwrotne, inaczej mówiąc dostarczanie człowiekowi informacji zwrotnej o zmianach zachodzących w jego organizmie. Wibracja, włączając się gdy skurcz jest prawidłowo wykonany, daje tzw. feedback czuciowy. Jest to jeden z rodzajów biofeedbacku, czyli w tym przypadku podczas wykonywania skurczu dostajemy informacje o jego prawidłowym wykonaniu. Biofeedback przyjął się w praktyce klinicznej celując w zwiększenie efektu ćwiczeń mięśni oraz ulepszeniu ich funkcji.
Wibracja wykorzystywana jako biofeedback jest bardzo pomocna w nauce świadomości działania mięśni. Dodatkowo dla kobiet np. po porodzie, które mają często problemy z prawidłowym czuciem okolic krocza, pozwala wrócić do dawnego, świadomego kontaktu ze swoim ciałem. Badania naukowe potwierdzają także, że wibracja jako dodatek do ćwiczeń mięśni dna miednicy przyśpiesza proces regeneracji mięśni i poprawia siłę mięśniową. Doniesienia naukowe podają również, że wibracja pomaga rozluźnić mięśnie. Jest to bardzo pomocne dla kobiet ze wzmożonym napięciem mięśniowym oraz bardzo często u pań uprawiających wyczynowo sport lub obciążonych dużą ilością stresów (niestety to dotyczy większości z nas).
A co z aspektem seksualnym, z którym najczęściej kojarzy się wibracja? Z naukowego punktu widzenia wibracje poprawiają ukrwienie mięśni, co powoduje lepsze odżywianie tkanek. Ma to znaczny wpływ na poprawę jakości życia seksualnego, a w konsekwencji może prowadzić do intensyfikacji odczuwanych doznań.
Bibliografia:
- Wybrane metody zachowawczego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu –metody fizjoterapeutyczne. Część 2. Krystyna Kwaśna, Daria Chmielewska, Magdalena Piecha, Tomasz Halski, Jakub Taradaj, Grzegorz Juras, Violetta Skrzypulec-Plinta
- Influence of pelvic position and vibration frequencyon muscle activation during whole body vibrationin quiet standing. Joong-Hwi Kim, Hye-Jung Seo
- Using the Vibrance Kegel Device With Pelvic Floor Muscle Exercise for stress Urinary Incontinence: A Randomized Controlled Pilot Study. Teng A. O., Khong S.Y., Kenf L.N. Female Urology. 86(3),2015.