Wróć do bloga

Zabieg uroginekologiczny – jak się do niego przygotować

Jedną z metod leczenia dysfunkcji dna miednicy są zabiegi chirurgiczne. Interwencja chirurgiczna wiąże się ze stresem dla pacjentki, a związane z nią ryzyko i powikłania mogą nawet zagrażać życiu. Dlatego powinna być traktowana jako ostateczność – kiedy inne, nieinwazyjne metody leczenia (np. pessary lub ćwiczenia mięśni dna miednicy) okażą się nieskuteczne. Niestety jednak, liczba operacji rośnie.  Zabieg uroginekologiczny oraz inne formy interwencji stają się coraz bardziej popularne. Według danych NFZ już teraz z użyciem taśm wykonuje się ich w Polsce 16,5 tys. rocznie.

Zabieg uroginekologiczny wymaga odpowiedniego przygotowania. Składa się z szeregu procedur oraz pomiarów, które mają za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa oraz dobranie odpowiedniej techniki zabiegu – a technik istnieje wiele. Wybór techniki, która zostanie zastosowana podczas zabiegu, uzależniony jest m.in. od doświadczenia chirurga, który będzie przeprowadzał operację, od Twojej anatomii i ogólnego stanu zdrowia, tego czy wcześniej już miałaś inne operacje uroginekologiczne, a także czy pragniesz zachować funkcje seksualne.

Przygotowanie do  zabiegu  uroginekologicznegoObecnie najlepsi ginekolodzy zalecają wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy nie tylko jako rehabilitację po zabiegu, ale również jako formę przygotowania do jego przeprowadzenia. Odpowiednio ukrwione, wzmocnione i elastyczne dzięki aktywności mięśnie są lepszym materiałem poddającym się interwencji chirurgicznej. Pamiętajmy bowiem, że sztuczne elementy takie jak np. siatka wspierająca podwieszenie narządów mocowana jest również do mięśni, a jej późniejsze działanie jest przez nie wspierane. Ćwiczenia przygotowawcze zmniejszają ryzyko powikłań i reoperacji, a także powodują że efekty zabiegów są trwalsze.

Operacje uroginekologiczne są zabiegami planowymi, tzn. zarówno lekarz i klinika, jak i Ty możecie się do niego przygotować. Przed zabiegiem zostaniesz kompleksowo zbadana. Lekarze przeprowadzą z Tobą szczegółowy wywiad odnośnie historii choroby, a także dokonają oceny anestezjologicznej. Przed zabiegiem zostaniesz poddana podstawowym badaniom laboratoryjnym krwi i moczu, powinnaś również przejść badanie EKG i RTG klatki piersiowej. Zabieg może odbyć się dopiero wtedy, gdy zostaniesz poinformowana o ryzyku z nim związanym i podpiszesz świadomą zgodę na jego przeprowadzenie.

Na 24 godziny przed zabiegiem podawany jest lek na przeczyszczenie. Jeżeli to konieczne, dzień przed lub rano w dniu zabiegu wykonywana jest również lewatywa. Wieczór przed zabiegiem to zazwyczaj czas na ostrzyżenie włosów łonowych oraz krocza. Ważne jest, aby włosy zostały właśnie ostrzyżone strzygarką, a nie ogolone zwykłą maszynką. Minimalizuje to ryzyko uszkodzenia skóry, co mogłoby stać się źródłem zakażenia. W tym samym czasie powinnaś wykonać toaletę całego ciała. W niektórych szpitalach dodatkowo dostaniesz antyseptyczną tabletkę dopochwową.

Wieczór przed zabiegiem, to zazwyczaj czas na wypoczynek. Stres jednak często go uniemożliwia, dlatego bezpośrednio przed pójściem do łóżka otrzymasz środek uspokajający, który pomoże Ci zasnąć.

Przygotowanie do  zabiegu  uroginekologicznego

W dniu zabiegu, 2 godziny przed, podana Ci zostanie zaplanowana wcześniej dawka heparyny. Dodatkowo na kończyny dolne, w ramach profilaktyki przeciwzakrzepowej zostanie Ci założona kompresjoterapia. Zapobieganie zakrzepicy zakrzepowo-zatorowej jest szczególnie ważne, gdyż powoduje ona aż 40% wszystkich zgonów po operacjach ginekologicznych.

Na koniec podana Ci zostanie dawka antybiotyku, co ma na celu wyeliminować i zapobiec wzrostowi endogennej flory bakteryjnej, która mogłaby przyczynić się do zakażeń w polu chirurgicznym. Bezpośrednio przed zabiegiem, już na sali operacyjnej, pielęgniarka zdezynfekuje całe pole operacyjne, a także założy cewnik do pęcherza moczowego.

Po zabiegu lekarz przekaże Ci rekomendacje dotyczące ćwiczeń dna miednicy – pozwoli to zwiększyć jego skuteczność. Ćwiczenie ich przed operacją, może pomóc jej zapobiec.

Podsumowując, właściwe przygotowanie do zabiegu ma na celu zminimalizowanie ryzyka powikłań zarówno w trakcie, jak i po operacji, a także umożliwia skuteczne leczenie.

 

Bibliografia:

Lilic G., Zivadinovic R., Petric Z.: Preoperative preparation of patients for gynecology surgeries. ACTA FACULTATIS MEDICAE NAISSENSIS, 2011, Vol 28, No 2

Nelson G., Altman A.: Guidelines for pre- and intra-operative care in gynecologic/oncology surgery: Enhanced Recovery After Surgery Society recommendations — Part I. Gync Onco J. 140,(2), 313–322

Dresner E., Kurzman A.: Preoperitive Evaluation and preparation of the gynecologic patients Glob. libr. women’s med.