Wróć do bloga

Infekcje intymne podczas aktywności sportowej. 5 wskazówek jak ich uniknąć

Nadeszło lato, a wraz z nim ciepła pogoda, wakacje na plaży, piasek, słońce, słona woda, ulubione aktywności sportowe i … infekcje pochwy?! Nic tak nie utrudnia praktykowania ulubionego sportu jak infekcje intymne. Dlaczego lekarze obserwują tak duży wzrost liczby infekcji w ciepłych, letnich miesiącach oraz w związku z treningami? Największym winowajcą jest wzrost wilgotności. Pot ma pH 7, podczas gdy pH pochwy jest znacznie niższe w przedziale od 3,6 do 4,5. Podczas treningów mocno poci się okolica zewnętrznych narządów płciowych, czyli nasza cipka. Pot może wpływać na pH pochwy, prowadząc do wzrostu drożdżaków i w efekcie do stanu zapalnego.

Najczęstsze infekcje intymne

Najczęstszymi problemami, które obserwowane są u aktywnych kobiet to infekcje drożdżakowe. Skąd wiesz, czy masz infekcję grzybiczą? Typowe objawy to: zaczerwienienie, swędzenie lub podrażnienie sromu, któremu często towarzyszy drożdżowy zapach i wydzielina przypominająca twarożek. Inną powszechną infekcją pochwy, na którą należy zwrócić uwagę, jest bakteryjne zapalenie pochwy (BV). Objawy BV to rybi zapach i szarawa wydzielina. Co najgorsze, często BV zaczyna ustępować, a następnie przekształca się w infekcję drożdżakową. Podczas gdy inne kobiety spędzają czas na basenie lub cieszą się ulubionym sportem, przewlekła infekcja może sprawić, że nie będziesz chciała nic robić. Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, jak utrzymać zdrową pochwę przez całe lato i podczas aktywności sportowej.

5 wskazówek jak uniknąć infekcji intymnych podczas aktywności sportowej

Zarówno infekcje drożdżakowe, jak i bakteryjne zapalenie pochwy są łatwe do wyleczenia. Jednak istnieje ryzyko, że staną się przewlekłe. Dlatego staraj się ich unikać, praktykując dobrą higienę pochwy i dbając o zdrowe dno miednicy. Zadbaj o dno miednicy z nowym Niezbędnikiem Kobiety Aktywnej. Z okazji premiery wykorzystaj kod rabatowy o wartości 267 zł. Kod: SPORT. Wskakuję do sklepu

1. Przewiewna bielizna i strój sportowy

Bardzo ważne, aby pochwa mogła oddychać, szczególnie w obliczu ekstremalnych temperatur i potu jaki często towarzyszy aktywności sportowej w okresie letnim. Wyobraź sobie jazdę na rowerze, bieganie czy trening na siłowni w bardzo obcisłym stroju. Dodatkowo polecamy wszystkim kobietom spanie bez majtek. Oprócz spania nago, eksperci zalecają również używanie oddychających materiałów (takich jak bawełna) w okolicy pochwy. Upewnij się, że spodnie treningowe i bielizna nie są zbyt ciasne.

2. Zaproś dobre bakterie

Być może słyszałaś o probiotykach dla jelit, ale możesz nie wiedzieć, że probiotyki mogą również pomóc twojej pochwie. Podobnie jak jelita, pochwa jest domem dla wielu różnych szczepów bakterii, niektórych dobrych, innych nie. Kiedy stracisz równowagę ph, możesz stać się bardziej podatna na infekcje pochwy. Upewnij się się, że Twoja dieta jest pełna zdrowych źródeł probiotycznych. Regularne umieszczanie jogurtu w planie posiłków jest dobrym pomysłem, ponieważ jest pełen zdrowych probiotyków. Inne źródła probiotyków obejmują sfermentowaną lub kiszoną żywność, taką jak kapusta kiszona lub kimchi (tradycyjne danie kuchni koreańskiej składające się z fermentowanych lub kiszonych warzyw).

3. Unikaj irygacji

Unikaj irygacji (płukanie pochwy) oraz pachnących, zapachowych produktów do higieny pochwy. Pochwa oczyszcza się samoczynnie. Srom (zewnętrzna część, w której znajdują się wargi sromowe i łechtaczka) wymaga bardzo minimalnego czyszczenia, należy to robić tylko łagodnym, bezzapachowym mydłem lub płynem do higieny intymnej. Dlaczego? Ponieważ irygacja i zapachowe produkty do higieny kobiecej mogą obniżać pH pochwy. Co oznacza, że ​​chociaż przez minutę możesz poczuć się świeżo, na dłuższą metę jest jeszcze bardziej prawdopodobne, że zachorujesz na infekcję pochwy. 

4. Oczyść swoją dietę

Chociaż dobra higiena pochwy jest kluczowa, dobrym pomysłem jest również upewnienie się, że odżywiasz się zdrowo. Dieta pełna probiotyków to świetny początek, ale unikanie cukru to również doskonały sposób na powstrzymanie infekcji drożdżakowej. Dlaczego? Drożdże żywią się cukrem, więc kiedy eliminujesz z diety cukier, głodzisz drożdże. Nie psuj sobie letniej zabawy, ale zamiast tej super słodkiej margarity, może wybierz gin z tonikiem. ?


4. Nie lecz się samodzielnie

Jeśli zaczniesz zauważać dziwne objawy, nie próbuj się samodzielnie diagnozować, nawet jeśli wcześniej miałaś infekcję drożdżakową lub atak BV i myślisz, że wiesz, co się dzieje. Infekcje drożdżakowe i BV mogą wyglądać podobnie, więc możesz pomyśleć, że masz jedną, podczas gdy faktycznie masz drugą – a metody leczenia są zupełnie inne. Ważne jest, aby zostać zdiagnozowanym przez lekarza. 

Wyeliminuj dyskomfort miejsc intymnych po treningach i pływaniu

Ekosystem pochwy jest niezwykle wrażliwy i skomplikowany, a zaburzenia jego równowagi zdarzają się od czasu do czasu. Oprócz aktywności sportowej, upału i potu latem, stres, ciąża mogą wywoływać podrażnienia. To nie twoja wina i nie oznacza to, że coś jest z tobą nie tak. Oznacza to, że potrzebujesz dobrych produktów, aby poczuć się lepiej. Oto kilka porad. 

Higiena i pH

Poprawa higieny pochwy jest świetnym miejscem na rozpoczęcie, nie tylko dlatego, że utrzymuje Cię w czystości, ale dlatego, że pomaga utrzymać zdrowy poziom pH w pochwie . Zdrowe pH to świetny sposób na zniechęcenie bakterii i grzybów do wywołania infekcji. Twoimi najlepszymi przyjaciółmi są zdrowe bakterie żyjące w pochwie, które rozwijają się w nieco kwaśnym środowisku o pH od 3,5 do 4,5. Niestety pot towarzyszący aktywności sportowej, stres, zmiany hormonalne i słaba higiena pochwy mogą zepsuć to idealne środowisko, czyniąc Cię bardziej podatną na infekcje. Aby rozwiązać te problemy, zalecamy wielokierunkowe podejście do utrzymania optymalnego poziomu pH pochwy. Po pierwsze sprawdź nasz BALANCE, delikatny żel do mycia, który nie zaburza pH ani nie podrażnia Twojej cipki, bez względu na to, jak wrażliwa jest Twoja skóra.

Lato często oznacza, że ​​jesteś w ruchu, co może utrudniać utrzymanie czystości i równowagi. Jeśli idziesz na siłownię, pływasz lub lecisz do jakiegoś odległego lądu, nie zapomnij zabrać ze sobą REBALANCE – wygodnych chusteczek o zrównoważonym pH, które zapewnią Ci świeżość bez względu na to, gdzie jesteś.

Nawilżaj

Podobnie jak Twoja skóra, Twoja pochwa potrzebuje nawilżenia! Zwłaszcza latem i gdy regularnie uprawiasz sport, kiedy suchość, podrażnienie i infekcje intymne mogą mocno nam doskwierać. Możesz zadbać o to, by pochwa była szczęśliwa, wybierając żel ​​nawilżający, który wspiera Twoje naturalne pH. Niezależnie od tego, czy doświadczasz dodatkowej suchości, czy po prostu potrzebujesz produktu o zrównoważonym pH, wypróbuj nasz nawilżający żel dopochwowy RESTORE. Został opracowany na bazie organicznego aloesu, który doskonale naśladuje naturalne nawilżenie kobiece, a odmiana o niskiej zawartości mikroelementów pozwala utrzymać niski poziom konserwantów. Dodatkowo może być używany jako osobisty lubrykant i jest kompatybilny z prezerwatywami.

Jakiego lubrykantu używasz?

Kolejna rzecz, którą możesz zrobić? Upewnij się, że używasz wysokiej jakości lubrykantu, gdy jesteś aktywna seksualnie, ponieważ może on naprawdę pomóc złagodzić problemy z suchością lub łagodnym podrażnieniem, a także zapobiegać infekcjom intymnym. 

Zabierz ze sobą!

Solidna higiena i nawilżanie pochwy to jeden z najlepszych prezentów, jakie możesz dać swojej cipce przez cały rok, a szczególnie latem, kiedy temperatury gwałtownie rosną.

Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy wyjątkowy Niezbędnik Kobiety Aktywnej. Wykorzystaj kod rabatowy: SPORT i zyskaj 267 zł zniżki.