Wróć do bloga

Jesienne przeziębienie, a mięśnie dna miednicy

Przeziębienie to nie tylko osłabienie organizmu, ale i najczęściej katar lub kaszel. Gdy kaszlesz, napinają się Twoje mięśnie brzucha i klatki piersiowej. Nagłe napięcie mięśni to też gwałtowny wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Ciśnienie powstałe wewnątrz ciała odczuwamy praktycznie natychmiastowo. Powietrze jest wypychane w czasie kaszlu przez usta, ale powoduje też nacisk na mięśnie dna miednicy. Taki wzrost ciśnienia w jamie brzusznej wpływa negatywnie na mięśnie dna miednicy. Jeżeli Twoje mięśnie są osłabione, może to spowodować upuszczenie kilku kropel moczu. Podobnie jak, gdy kichasz.

Jak prawidło kichać?

Kuląc się podczas kichania jeszcze bardziej zwiększasz tłocznię brzuszną i nacisk na mięśnie dna miednicy. Jesteś alergikiem i kichanie to Twoja codzienność? Jeżeli chcesz uniknąć przeciążania dna miednicy, pamiętaj by wyprostować się, możesz również spróbować skręcić głowę i tułów w prawo lub w lewo, jakbyś chciała spojrzeć za siebie, odwróć lekko ciało w kierunku ręki zgiętej w łokciu.

Jeżeli masz już problemy z osłabionymi mięśniami dna miednicy pamiętaj o możliwości skonsultowania się na wizycie u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Podczas kichania możesz zacisnąć uda lub skrzyżować nogi, by zapobiec wyciekowi moczu. Postaraj się pomyśleć o prawidłowej pozycji następnym razem gdy będziesz miała katar lub duszności.

Kaszel suchy czy mokry?

Bez różnicy, męczy nasz organizm praktycznie tak samo. Osoby chorujące przewlekle na przykład na astmę czy przewlekły kaszel palacza są bardziej narażone na problemy z brakiem odpowiednich zachowań podczas kaszlu. Spróbuj zakaszleć. Czujesz napięcie w dolnej części brzucha? Jeśli wykonasz to ćwiczenie w pozycji skulonej poczujesz większy nacisk na mięśnie dna miednicy niż gdy wykonasz to ćwiczenie stojąc stabilnie wyprostowana.

Gdy kichasz lub kaszlesz będąc w pozycji zgiętej, wygenerowane ciśnienie jest kierowane na dół brzucha, na dno miednicy. Narządy miednicy (odbytnica, pęcherz moczowy i macica) są spychane w dół.

Wyobraź sobie, że kilkanaście razy na godzinę podczas przeziębienia narażasz swoje mięśnie dna miednicy poprzez nieprawidłowe nawyki. Proste zmiany pozwolą Ci zadbać, by problemy nie pojawiły się w niedalekiej przyszłości. Pamiętaj jednak, że najważniejszą częścią profilaktyki są nie tylko nawyki, ale też systematyczne ćwiczenia.

Ćwiczenia mogą pomóc

Chcesz, by mięśnie nauczyły się reagować prawidłowo nie tylko w leżeniu, ale również w pozycjach pośrednich, czy też za jakiś czas ćwicząc w staniu? Ćwicząc mięśnie dna miednicy dbamy o ich elastyczność, ale i wzmacniamy ich siłę i wytrzymałość. Silne mięśnie to jedna kwestia, ale ważniejsza jest, by umiały reagować wtedy, kiedy ich potrzebujemy. Ćwicząc z PelviFly uczysz swoje mięśnie wytrzymałości i prawidłowych zachowań gdy podnosisz coś ciężkiego, podskoczysz, czy własnie kichasz czy kaszlesz.

Naucz się prawidłowo aktywować mięśnie dna miednicy 

W pozycji leżącej będzie łatwiej rozpocząć treningi, napnij mięśnie dna miednicy, ale pamiętaj, żeby nie napinać pośladków, ud, brzucha. Ruch jaki powinnaś wykonać to zaciśnięcie i lekkie uniesienie. Twoje ciało powinno móc wykonać izolowany skurcz dna miednicy. Istnieje wiele wizualizacji, które pomogą Ci aktywować odpowiednie mięśnie. Napnij cewkę moczową, pochwę i odbyt w tym samym momencie. Udało się? Mam nadzieję, że tak, ale pamiętaj, że to czy prawidłowo ćwiczysz zweryfikuje tylko fizjoterapeuta uroginekologiczny.

Jeżeli chcesz pozbyć się problemu z wysiłkowym nietrzymaniem moczu lub zapobiec jego występowaniu pamiętaj, że są rozwiązania, które mogą Ci pomóc.