Wróć do bloga

Na czym polega ścieżka postępu?

Opracowana przez zespół fizjoterapeutów, biomechaników oraz wspierana przez zaawansowane algorytmy pomoże Ci skutecznie zrealizować program treningowy, zgodnie z fazami nauczania motorycznego.

Kontrola motoryczna to nauka koncentrującą się na badaniach nad ruchem oraz mechanizmem kontroli posturalnej, który podlega odruchom rdzeniowym i poleceniom centralnym.

Fazy nauczania motorycznego

Twój trening mięśni dna miednicy powinien być progresywny czyli będziesz przechodzić:

  • od prostych zadań do złożonych,
  • od pozycji izolowanych do funkcjonalnych (od leżenia do stania), co pozwoli przywrócić naturalny mechanizm preprogramowania i powrót funkcji mięśni dna miednicy.

Z PelviFly przejdziesz 3 fazy nauczania motorycznego:

  • Faza kognitywna/ poznawcza “brain exercises”.
  • Faza asocjacji/ kojarzeniowa. 
  • Faza automatyzacji (300 000 powtórzeń musisz wykonać, aby mięsień reagował z automatu, poza Twoją świadomością).
    Czas przejścia jednej fazy może trwać od 1-4 miesięcy, jest to zależne od stanu wyjściowego mięśni, czynników osobniczych i regularności w treningach. Jednej kobiecie przejście fazy poznawczej  zajmie nie więcej niż miesiąc, innej 3 miesiące. Pamiętaj! Każda z nas jest inna i przechodzenie zadań w ścieżce postępu jest indywidualne. 
Faza      POZNAWCZA    KOJARZENIOWA AUTOMATYZACJI
CELPoznasz swoje mięśnie, zaczniesz lepiej je odczuwać, świadomie nimi pracować. Zbudujesz świadomość, kontrolę i zdolność do relaksacji. Zbudujesz siłę                i wytrzymałość.Zainicjowana zostanie przebudowana włókien mięśniowych.Twoje mięśnie reagują odruchowo poza świadomością chroniąc przed wyciekiem moczu oraz pozwalają na odczuwanie ekstatycznych doznań w życiu seksualnym.
POZYCJA            LeżącaPozycja kolankowo- łokciowa              Stojąca
SUKCES
Znam zasady ćwiczeń MDM i je stosuję.Zmieniłam kluczowe nawyki toaletowe.Mam kontrolę, potrafię zróżnicować skurcz delikatny od mocnego.  PUNKT KONTROLNY:Test mięśni w pozycji leżącej: dobrą kontrola skurczu na wszystkich etapach testu (parametr kontroli <20%) lub wytrzymałość na poziomie 20%MVC (18s/20s), 100%MVC (15s/20sZwiększyłam siłę skurczu mięśni i wytrzymałość.Poprawiłam szybkość reakcji mięśni.Udoskonaliłam zdolność do relaksacji.  PUNKT KONTROLNY:Test mięśni w pozycji kolankowo- łokciowej: dobrą kontrola skurczu na wszystkich etapach testu (parametr kontroli <20%) lub wytrzymałość na poziomie 20%MVC (18s/20s), 100%MVC (15s/20s)Wykonuję zadania ruchowe z urządzeniem bez aplikacji w pozycji stojącej (wibracja czuciowa).Opanowałam wzorce ruchowe chroniące dno miednicy przed obciążeniami.Udoskonaliłam odruchową aktywację mięśni.PUNKT KONTROLNY:Test mięśni w pozycji stojącej: dobrą kontrola skurczu na wszystkich etapach testu (parametr kontroli <20%) lub wytrzymałość na poziomie 20%MVC (18s/20s), 100%MVC (15s/20s)

Ścieżka postępu to ponad 100 zadań.

Poniżej widok ścieżki w aplikacji, zakładka “postępy”. Widzisz procentowy progres, klikając w konkretną fazę wyświetli się lista zadań do wykonania: 

  • cele ilościowe dotyczące regularności,
  • cele jakościowe dotyczące konkretnych wyników w treningach czy teście np. Zdobądź 75% punktów podczas rozgrzewki, 65% punktów podczas treningu wytrzymałości i 40% punktów podczas treningu szybkości w pozycji kolankowo-łokciowej. 
Faza