Wróć do bloga

Otyłość i nadwaga wpływa na nietrzymanie moczu u kobiet?

Otyłość i nadwaga jako czynniki nietrzymania moczu u kobiet

Wszystkie stany, które długotrwale obciążają mięśnia dna miednicy mogą prowadzić do ich dysfunkcji. Mowa tu o takich stanach jak ciąża i poród, starzenie się, czy nawet rodzaju wykonywanej pracy, ale też o tytułowej nadwadze i otyłości. Masa ciała ma ogromy wpływ na to jak pracuje nasz cały organizm.

Ale przecież to tylko kilka kilogramów…

Wiele badań naukowych potwierdza, że nadwaga i otyłość są bezpośrednio związane z nietrzymaniem moczu. Otyłość jest niezależnym i jednym z najważniejszych czynników ryzyka pojawienia się wysiłkowego i mieszanego nietrzymania moczu.

Doniesienia naukowe pokazują, że wzrost BMI (body mass index – wskaźnik masy ciała) o każde 5 jednostek skutkuje wzrostem ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu podczas zwykłych codziennych czynności od 60 do nawet 100%! Dokładna przyczyna związku otyłości z występowaniem NTM nie jest jednak jasna. Niektóre badania sugerują, że nadmierna masa ciała zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej. To z kolei zwiększa ciśnienie w pęcherzu moczowym oraz wpływa na ruchliwość cewki moczowej, prowadząc do wysiłkowego nietrzymania moczu. Ponadto otyłość może doprowadzić do przewlekłego odkształcenia, rozciągnięcia i osłabienia nerwów i mięśni okolic miednicy, co również może stać się przyczyną NTM.

Możesz łatwo sama sprawdzić czy masz się czym martwić. Policz swój wskaźnik BMI dzieląc masę ciała na podniesiony do kwadratu wzrost w metrach. Jeśli Twój wynik będzie mieścił się między 18-25 to Twoja waga jest prawidłowa. Wyniki między 25-30 świadczą o nadwadze, natomiast powyżej 30 o otyłości.

Utrata wagi z dodatkową korzyścią

Warto więc się odchudzać nie tylko po to, żeby wyglądać i czuć się lepiej. Redukcja masy ciała wykazała pozytywny wpływ na objawy nietrzymania moczu. U kobiet, które zredukowały swoją masę ciała o jedynie 5%, zanotowano spadek częstości występowania epizodów nietrzymania moczu o 50%! Utrata wagi wraz z zachowaniem odpowiedniego stylu życia, w tym zbilansowanej diety i ćwiczeń fizycznych, prowadzą do poprawy objawów nietrzymania moczu.

Pamiętaj, że dno miednicy wykonuje ciągłą pracę podczas Twojego dnia. Mięśnie muszą być odpowiednio przygotowane do Twojego trybu życia. Codziennie chodzisz, kichasz, śmiejesz się i skaczesz, ale musisz pamiętać, że nie bez różnicy dla mięśni dna miednicy jest to, jaką mamy masę ciała. Dlatego tak ważne jest aby już od najmłodszych lat dbać o dobre nawyki, nie tylko w zakresie zalecanego ruchu , ale i naszego odżywiania. Gdy nasz organizm daje o sobie znać, że coś nie działa prawidłowo, to nie skupiaj się tylko na jednym, problematycznym obszarze. Zadbaj o siebie kompleksowo, a na pewno szybko zobaczysz efekty.

Wykonując ćwiczenia fizyczne, szczególnie w celu redukcji masy ciała nie możemy zapominać o ćwiczeniach mięśni dna miednicy, które rekomendowane są przez światowe towarzystwa naukowe jako pierwsza forma leczenia. Wspomagając redukcję masy ciała ćwiczeniami dna miednicy, potocznie ćwiczeniami Kegla, zwiększamy szansę na powodzenie leczenia, dzięki czemu jesteśmy w stanie uniknąć niechcianych zabiegów operacyjnych i dalszych powikłań.

Bądź zdrowa

Bibliografia:

1. Preeti J., Parsons M.: The effect of obisity on pelvic floor. The Obscetrician & Gynaeoclogist: 2011;13:133–142
2. Subak A., Richter H.: Obesity and Urinary Incontinence: Epidemiology and Clinical Research Update: J Urol. 2009 Dec; 182(6 Suppl): S2–S7.
3. Richter H., Kenton K.: The Impact of Obesity on Urinary Incontinence Symptoms, Severity, Urodynamic Characteristics and Quality of Life. J of Urol. 2010 Feb;183(2):622–628