Wróć do bloga

Problem z zajściem w ciążę

Niepłodność, czy trudności z zajściem w ciążę stanowią ogromny problem zdrowotny i psychospołeczny na całym świecie

Pary szukają różnych sposobów, by spełnić swoje marzenie o posiadaniu dziecka. Istnieje wiele przyczyn niepłodności, jednak często nie udaje się znaleźć konkretnej przyczyny – tzw. niepłodność idiopatyczna, czyli niewiadomego pochodzenia.

Czy fizjoterapia lub osteopatia i ćwiczenia mięśni dna miednicy mogą pomóc? Jaki jest wpływ ćwiczeń mięśni dna miednicy na płodność kobiety?

Temat ten nasunął się nam, kiedy zaobserwowaliśmy duży współczynnik ciąż wśród pań, które z nami ćwiczą. Postanowiłyśmy zgłębić temat i natknęłyśmy się na badania naukowe, które tę tezę potwierdzają.

Ale od początku…

W obrębie miednicy mniejszej, w której występują jakiekolwiek dysfunkcje, krąży mniej krwi, a płyn limfatyczny nie może się właściwie przemieszczać. Jeśli w tkankach łącznych/mięśniach występuje napięcie, narządy mieszczące się w miednicy nie są prawidłowo odżywione. Długotrwałe i nadmierne podrażnienie włókien nerwowych również powoduje nadmierny wzrost napięcia mięśni wokół kręgów i mięśni dna miednicy. Może do tego dojść także z powodu powtarzających się mikrourazów, procesów zapalnych w miednicy oraz chorób cywilizacyjnych. Przyjmuje się, że nadmierne napięcie mięśni szkieletowych może powodować niedrożność jajowodów. To wszystko może sprawiać, że pojawiają się problemy z zajściem w ciążę. Można więc założyć, że regulując pracę mięśni dna miednicy oraz wpływając na dysfunkcje kręgosłupa (szczególnie w odcinku lędźwiowym), można zwiększyć szansę na sukces. Podczas ćwiczeń rozluźniających dno miednicy, skrócone mięśnie wydłużają się. Dzięki ćwiczeniom budującym siłę, wcześniej słabe mięśnie unoszą się, zwiększa się ukrwienie mięśni.

Do takich wniosków doszła również czeska badaczka L. Mojzisowa, która stworzyła terapię polegającą na interwencji w obrębie aparatu nerwowo-mięśniowego dna miednicy. Jej terapia oprócz odpowiednich ćwiczeń dna miednicy, zawiera również terapię manualną wykonaną przez fizjoterapeutę, polegającą na mobilizacji w obszarze stawów krzyżowo-biodrowych i kręgosłupa lędźwiowego. Badania naukowe Mojzisowej wykazały statystycznie istotny częstszy współczynnik ciąż wśród kobiet leczonych tą metodą, w porównaniu do grupy kontrolnej. Co więcej skuteczność metody została wykazana nie tylko w leczeniu niektórych typów niepłodności, ale także w leczeniu bólów lub innych dysfunkcji kręgosłupa, dyspareunii, bólu miednicy.

Co dalej?

Dlatego odpowiedni, dostosowany do indywidualnych potrzeb trening dna miednicy w połączeniu z pracą manualną fizjoterapeuty, otwiera nowe możliwości w przypadku problemów z zajściem w ciążę. Pamiętaj, że kluczowa jest konsultacja z lekarzem w celu szczegółowej diagnostyki i wdrożeniu leczenia. 

Bibliografia:

1. Volejnikowa H.: FEMALE INFERTILITY: A STUDY OF PHYSICAL TREATMENT BY THE METHOD OF L. MOJZISOVA FOR FUNCTIONAL DISTURBANCES OF THE PELVIC REGION. J Orthopaedic Med.: 23[2] 2001 47-49.
2. Mojzis Method and Infertility Threatment. Dostępny na stronie: http://mojzis-methods.com/3.3. Cepicky P.: The Cech and Mojzís rehabilitation method of treating female infertility. Cesk Gynecology. 1990 May;55(4):285-93.