Wróć do bloga

Wszystko co powinnaś wiedzieć o wizycie u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Asset 1

Kto powinien na nią pójść?

Są dwa główne powody dla których warto się wybrać do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Pierwszy to profilaktyka i chęć nauczenia się bądź sprawdzenia czy prawidłowo ćwiczysz mięśnie dna miednicy. Profilaktyka jest ważna dla wszystkich kobiet bez wyjątku. Grupą, dla której jest szczególnie istotna są kobiety aktywne fizycznie, przygotowujące się do ciąży, będące w niej lub po porodzie czy wchodzące w okres menopauzalny. Jak widzisz, każda kobieta dbająca o swoje zdrowie lub chcąca pozytywnie wpłynąć na satysfakcję seksualną powinna zainteresować się tym tematem. Najlepiej zrobić to pod okiem specjalisty w gabinecie.

Drugim powodem jest leczenie. Pomoc uzyskują pacjentki z nietrzymaniem moczu, dolegliwościami bólowymi kręgosłupa czy miednicy, rozstępem mięśnia prostego brzucha, brakiem satysfakcji seksualnej lub bólem podczas współżycia.

Jak wygląda wizyta?

Jeśli będziesz wiedziała jak wygląda taka wizyta staniesz się znacznie spokojniejsza. Zobaczysz, że nie ma się czego bać. U każdego specjalisty wizyta będzie wyglądała trochę inaczej, jednak z reguły składa się z kilku etapów.

  1. Wywiad – fizjoterapeuta zada Ci kilka pytań, między innymi:
    • Czy przyszłaś na wizytę w ramach profilaktyki czy występują problemy zdrowotne np. nietrzymanie moczu, ból podczas stosunku czy dolegliwości ze strony kręgosłupa? 
    • Jeśli zgłaszasz się w związku z konkretnym problemem zastanów się przed wizytą:
      • Jak długo występują dolegliwości?
      • Kiedy się rozpoczęły? Czy było to związane z konkretnym wydarzeniem (np. ciążą, zabiegiem lub urazem)?
      • Co je nasila, a co zmniejsza?
      • Czy konsultowałaś już wcześniej ten problem? Jeśli w związku ze zgłaszanymi dolegliwościami miałaś wykonywane badania, zostaniesz poproszona o ich pokazanie (np. opis badania urodynamicznego lub zdjęcie RTG kręgosłupa).
      • Czy był on leczony – jeśli tak to jakie formy terapii były stosowana
  2. Analiza postawy ciała
    Fizjoterapeuta obejrzy Cię i przeanalizuje Twoją postawę. Najlepiej ubrać się w leginsy i przylegającą koszulkę na ramiączkach. Możesz przyjść w nie ubrana lub przebrać się na miejscu. Możesz również zostać poproszona o rozebranie się do bielizny. Postawę ocenia się zawsze bez butów – w skarpetkach lub na boso.
  3. Dodatkowe badania zależą od wywiadu i wcześniejszych obserwacji fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta może zbadać Twój kręgosłup, miednicę czy stawy biodrowe oraz ocenić pracę mięśni brzucha, żeber czy przepony, aby obserwować jakim torem oddychasz. Do badania będziesz poproszona o odsłonięcie kolejnych partii ciała. Jeśli rodziłaś poprzez cesarskie cięcie to zostanie oceniona blizna pooperacyjna.
  4. Analiza pracy mięśni dna miednicy
    Aby przygotować się do tej części przebierzesz się w spódniczkę ginekologiczną w łazience znajdującej się w gabinecie fizjoterapeutycznym. Następnie położysz się na leżance. Nie zawsze jest wykonywane badanie przezpochwowe, zależy to od dwóch czynników:
    • czy fizjoterapeuta wykonuje takie badanie, ponieważ nie wszyscy specjaliści je praktykują 
    • czy wyrazisz zgodę na badanie
  5. Ostatnia część może się bardzo różnić – zależy od wywiadu i wyniku badania. Fizjoterapeuta może wykonać terapię manualną na przykład w obrębie kręgosłupa, miednicy, przezpochwowo lub przez powłoki brzuszne. Jeśli będzie potrzeba może zostać zastosowany kinesiology taping, dlatego na wszelki wypadek nie używaj kremów 24 godziny przed wizytą. Dzięki temu plastry będą trzymały się dłużej.
  6. Na koniec odstaniesz pracę domową. Mogą nią być regularne ćwiczenia dna miednicy lub innych grup mięśniowych, stosowanie technik relaksacyjnych czy zmiana nieprawidłowych nawyków.

Jak wygląda badanie przezpochwowe?

Jest bardzo podobne do tego, które masz wykonywane u ginekologa. Z tą różnicą, że nie siedzisz na fotelu ginekologicznym z szeroko odwiedzonymi nogami, tylko na leżance ze zgiętymi nogami ustawionymi na szerokość bioder. Fizjoterapeuta zakłada rękawiczki i umieszcza jeden lub dwa palce w pochwie. Jeśli rodziłaś siłami natury i doszło do uszkodzenia krocza to fizjoterapeuta oceni bliznę po nacięciu lub pęknięciu. Aby zobaczyć jak aktywujesz dno miednicy poprosi Cię o skurcz mięśni i ich rozluźnienie. Drugą ręką może jednocześnie położyć na Twoim brzuchu, aby oceniać pracę mięśnia poprzecznego. Jeśli nie wiesz jak aktywować dno miednicy – nie martw się – po to jesteś u specjalisty, aby wytłumaczył Ci wszystkie zasady ćwiczeń. Poruszycie kilka kwestii:

  • Jak aktywować dno miednicy?
  • Jak się rozluźnić?
  • Jak łączyć ćwiczenia z oddechem?
  • Co z resztą ciała podczas ćwiczeń?
  • Jak angażować mięsień poprzeczny brzucha?

Będąc u fizjoterapeuty współpracującego z PelviFly będziesz ćwiczyła z sondą. Jest to dopochwowe urządzenie odbierające informacje o pracy Twoich mięśni. Na urządzenie zostanie nałożona prezerwatywa i lubrykant, tak samo jak na sondę do badania USG u ginekologa. Samodzielnie umieścisz je w pochwie. Jeśli będziesz miała wątpliwości jak to zrobić pomoże Ci fizjoterapeuta. Na ekranie telefonu/tabletu zobaczysz jak pracują Twoje mięśnie. Aktywując je motylek widoczny na ekranie będzie się unosił, a rozluźniając opadał.

Co należy zabrać na wizytę?

  • Wygodny strój sportowy – najlepiej legginsy i przylegającą koszulkę na ramiączkach
  • Wyniki badań, jeśli zostały wykonane np. badania urodynamicznego czy RTG/MRI kręgosłupa
  • Sondę dopochwową jeśli ćwiczysz już z PelviFly
  • Jeśli przed wizytą masz już pytania do fizjoterapeuty – spisz je na kartce, aby o nich nie zapomnieć 
  • Możesz również wziąć kartkę i długopis, żeby zapisać wskazania od specjalisty. Jeżeli ćwiczysz z PelviFly możesz poprosić swojego specjalistę o wysłanie zaleceń przez chat w aplikacji treningowej.

Są dwie główne zasady obowiązująca na wizycie – mów szczerze o swoim stanie zdrowia i jeśli masz wątpliwości zadawaj pytania 🙂 

Sprawdź do kogo warto umówić się na wizytę: Specjaliści PelviFly