Mama… Najpiękniejsza i najbardziej wymagająca z ról życiowych. Zadbaj o swoje ciało i umysł, aby dzielić się z dzieckiem pewnością siebie. Zacznij kontrolować swój pęcherz podczas kichania, podnoszenia dziecka i treningów. Zapewnij sobie satysfakcję seksualną po porodzie. Sprawnie działające mięśnie dna miednicy to Twoja wewnętrzna siła.
Krocze podczas porodu drogami i siłami natury rozciąga się o ponad 300%
- Około 30% kobiet w drugim i trzecim trymestrze ciąży oraz w ciągu pierwszych 3 miesięcy po porodzie doświadcza nietrzymania moczu.
- Mięśnie dna miednicy podczas porodu drogami i siłami natury rozciągają się o ponad 300%. Dlatego powinny być elastyczne nim zajdziesz w ciążę.
- Prawidłowo wykonywane w ciąży ćwiczenia mięśni dna miednicy zmniejszają odsetek przypadków gubienia moczu w ciąży i bezpośrednio po porodzie, jak też są w stanie wyleczyć w terminie odległym od porodu około 50% przypadków wysiłkowego nietrzymania moczu [Jóźwik, 2015].
Czy cesarskie cięcie chroni przed popuszczaniem moczu?
Cesarskie cięcie to zabieg operacyjny, który narusza ciągłość skóry, tkanki podskórnej powięzi oraz macicy. Mięśnie nie zostają nacięte, dochodzi do rozsunięcia brzuśców mięśnia prostego. Brak właściwej pielęgnacji blizny po cesarskim cięciu, może powodować zrosty a także dolegliwości takie jak bóle głowy, bóle kręgosłupa oraz w obrębie miednicy, zaburzenia prawidłowego funkcjonowania układu ruchu a także dyskomfort podczas stosunku.
Obalamy mit!
W czasie ciąży w organiźmie kobiety zachodzą intensywne zmiany hormonalne oraz mięśniowo-szkieletowe. Wraz z postępem ciąży i rozwojem płodu mięśnie dna miednicy znacznie zmniejszają swoją siłę. Nie ma różnicy w sile mięśni dna miednicy u kobiet rodzących siłami natury i poprzez cesarskie cięcie. Jednak obserwuje się zmniejszenie siły u kobiet u których doszło do nacięcia krocza lub poród przebiegał z wykorzystaniem kleszczy czy próżnociągu [ Driusso P. i wsp. International Urogynecology Journal 2020].
Mniejsze zło?
Nie możemy określić cesarskiego cięcia „ratunkiem dla dna miednicy” – to poważny zabieg, który również niesie ze sobą konsekwencje zdrowotne i mogą one dotyczyć również obszaru dna miednicy
Ulubione aktywności fizyczne bez popuszczania moczu
Brak odpowiednich treningów mięśni dna miednicy w ciąży i po porodzie zwiększa ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu niezależnie od tego w jaki sposób odbył się poród.
Prawidłowo wykonywane ćwiczenia znacznie zmniejszają odsetek kobiet cierpiących z powodu gubienia moczu. Ćwiczenia są skuteczne w 50% w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu, u kobiet które rodziły w odległym terminie [Jóźwik 2015].
Luźna pochwa po porodzie, co robić?
To naturalne, że twoja pochwa zmienia się po porodzie naturalnym. W końcu więzadła, powięzie, mięśnie dna miednicy rozciągają się o 300%, aby umożliwić dziecku przejście przez kanał rodny i wyjście z pochwy. Po urodzeniu dziecka możesz zauważyć, że Twoja pochwa wydaje się nieco luźniejsza niż zwykle. To całkowicie normalne. Twoja pochwa zacznie powoli uelastyczniać się, chociaż może nie powrócić do swojego pierwotnego kształtu całkowicie.
Twoje mięśnie dna miednicy po ciąży i porodzie są bardziej podatne na utratę elastyczności. Aby temu zapobiec skorzystaj z ćwiczeń mięśni dna miednicy przed, w trakcie i po ciąży.
Randomizowane badania wykazały, że kobiety, które wdrożyły ćwiczenia mięśni dna miednicy po porodzie (od 6 tygodnia do 6 miesiąca) miały o 45% mniejsze ryzyko wystąpienia objawu zgłaszanego jako: „czuję luźno w pochwie” w porównaniu z grupą kontrolną która nie wykonywała ćwiczeń [Kolberg Tennfjord M. i wsp. Royal College of Obstetricians and Gynaecologists 2015].
Odpowiednio dobrany trening mięśni dna miednicy pomaga w wielu aspektach już nawet po 10 dniach. Zamiast kupowania kolejnego gadżetu, wybierz jednak długofalowe rozwiązanie, które poprawi jakość Twojego życia seksualnego na długo. Z PelviFly ustalasz cel w zależności od swoich potrzeb i ćwiczysz przy wsparciu inteligentnych algorytmów.
Nie musisz obawiać się, że nie będziesz wykonywać ćwiczeń prawidłowo. Nasze urządzenie wykorzystuje funkcję biofeedbacku – czyli biologicznego sprzężenia zwrotnego. Dzięki temu dostarczy Ci informacji zwrotnej o zmianach zachodzących w Twoim organizmie w trakcie ćwiczeń i udzieli wskazówek, czy wykonujesz je dobrze.
Najlepszym rozwiązaniem dla kobiet do ćwiczenia mięśni dna miednicy jest trener wewnętrzny PelviFly łączący się bezprzewodowo z aplikacją mobilną, która monitoruje siłę skurczu Twoich mięśni i fazy rozluźnienia dbając o prawidłowe wykonywanie ćwiczeń.
Boisz się, że nie będziesz w stanie utrzymać regularności w treningach, bo nie masz dużo czasu? Nie z nami! Wystarczy 15 minut dziennie, przed snem i zobaczysz efekty. Dodatkowo, trening z PelviFly nigdy nie jest nudny. Nasze innowacyjne rozwiązanie pozwala Ci ćwiczyć i dbać o swoje zdrowie, jednocześnie grając w ciekawe gry.
Problemy mam po porodzie
Wygląd brzucha
Czy wiesz, że przez trening mięśni dna miednicy możesz w końcu pozbyć się oponki poniżej pępka? Powięź powierzchowna krocza (powięź Collesa) ma anatomiczną ciągłość z jedną z powięzi przedniej ściany brzucha (powięź Scarpa) oraz ma istotny wpływ na napięcie mięśni poprzecznych brzucha”. Oponka poniżej pępka, która nie chce zniknąć pomimo ćwiczeń na siłowni, zniknie dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom mięśni dna miednicy z PelviFly.
Ból podczas współżycia
Kiedy wróciłaś do aktywności seksualnej po porodzie? Wbrew powszechnym przekonaniom, ból występujący przy stosunku nie minie z czasem i żadna kobieta wcale nie musi „swojego przecierpieć”. Ważne, by nauczyć się umiejętnego rozluźniania mięśni. Kiedy dno Twojej miednicy pozbędzie się napięcia, ułatwi Ci przeżywanie satysfakcji z życia seksualnego.
“Luźna pochwa” i obniżone libido
Nic nie czułaś w trakcie pierwszego seksu po porodzie? Jest to jeden z najczęstszych problemów młodych matek. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mięśni dna miednicy mają jednak nieoceniony wpływ na jego rozwiązanie, a co za tym idzie na poprawę funkcji seksualnych. Dzięki nim pochwa staje się bardziej elastyczna, przez co lepiej odczuwasz doznania, poprawia się ukrwienie tkanek, a także wzrasta siła mięśni, co pozwala na świadome intensyfikowanie doznań seksualnych.
Nietrzymanie moczu
Około 30% kobiet w drugim i trzecim trymestrze ciąży oraz w ciągu pierwszych 3 miesięcy po porodzie doświadcza nietrzymania moczu. Mięśnie dna miednicy podczas porodu drogami i siłami natury rozciągają się o ponad 300%. Biofeeback (widzisz aktywność mięśni dna miednicy) na ekranie telefonu) jest najskuteczniejszą metodą ćwiczeń dna miednicy.
Historie sukcesu mam
Poznaj wnikliwe case study opracowane z fizjoterapeutkami uroginekologicznymi
Obniżenie ścian pochwy
” PelviFly zarekomendowała mi na jednej z wizyt po porodzie moja fizjoterapeutka Ewelina Bijak z Centrum medycznego Meavita. Dzięki urządzeniu i aplikacji mogłam skonfrontować swoje czucie i oddech z efektem na ekranie telefonu, co okazało się kluczowe do zwiększenia świadomości swojego ciała i nauki prawidłowej rutyny ćwiczeń”.
Poznaj całą historię z perspektywy Ani i prowadzącej fizjoterapeutki
Popuszczanie moczu
„Ćwiczenia z PelviFly rozpoczęłam rok po porodzie, ponieważ czułam, że nie jest dobrze… Pojawiło się gubienie moczu podczas treningu. A poczułam to gdy poszłam pierwszy raz na siłownię i robiłam pajacyki . Co chwila latałam do toalety, żeby się wysikać, ale bez skutku, mocz dalej leciał przy wysiłku, kichaniu, kasłaniu itd. Byłam przerażona”.
Poznaj całą historię z perspektywy Hani i prowadzącej fizjoterapeutki
Gazy pochwowe i zaparcia
“Ćwiczyłam 5 miesięcy regularnie po około 15 minut dziennie. Moja bielizna przestała brzydko pachnieć po 4 h :)) czyli tracenie moczu zniknęło, jestem w stanie dojść spokojnie do toalety. Zaparcia zniknęły, zmienił się wygląd mojego brzucha oraz podczas stosunku zniknęły gazy pochwowe, nigdy nie łączyłam ich z problemami mięśni miednicy”.
Poznaj całą historię z perspektywy Eweliny i fizjoterapeutki
Mama. To jedna z najpiękniejszych, ale i najbardziej wymagających ról życiowych.
Dbaj o swoje ciało i umysł, aby dzielić się z dzieckiem pewnością siebie. Zdrowie dno miednicy to Twoja wewnętrzna siła
Co zyskujesz ćwicząc z PelviFly
Wsparcie fizjoterapeutek
Trening bez wychodzenia z domu pod okiem profesjonalisty
PelviFly umożliwia Ci trening w domu pod kontrolą fizjoterapeuty, czyli PelviCoacha. Fizjoterapeuci pracujący z PelviFly ukończyli specjalnie szkolenia z telerehabilitacji czyli prowadzenia treningów na odległość. PelviCoach ma dostęp do danych w aplikacji i widzi Twoje treningi oraz progres. Układa dla ciebie indywidualne plany ćwiczeń i motywuje do regularności, by treningi były jak najbardziej efektywne.
Przyjazne urządzenie i aplikacja mobilna
Świadomy trening z biofeedbackiem
Dzięki biologicznemu sprzężeniu zwrotnemu lepiej poznajesz swoje ciało i uczysz się kontrolować mięśnie. Urządzenie podczas ćwiczeń łączy się z aplikacją mobilną. Wykonujesz ruch mięśni widzisz tego rezultat na ekranie telefonu – obserwując np. ruch motylka. Połączenie ruchu z jego wizualizacją w aplikacji sprawia, że wiesz jak wykonywać poprawnie ćwiczenia i dzięki temu osiągasz szybciej zamierzone rezultaty.
Skuteczne programy ćwiczeń
Produkty tworzone w oparciu o własne badania naukowe
Jako firma nie tylko prowadzimy działalność komercyjną, ale także przeprowadzamy własne badania naukowe związane ze sprawnością mięśni dna miednicy. Ich wyniki wykorzystujemy do tworzenia produktów PelviFly. Bazując na wiarygodnych danych projektujemy algorytmy sztucznej inteligencji, schematy gier treningowych. Prowadzimy kursy dla specjalistów z telerehabilitacji na kilku kontynentach.