Wróć do bloga

Relacja z testów urządzenia Boost i multisensorycznej gry treningowej do ćwiczeń mięśni dna miednicy

Relacja ze spotkania

Wspólnie z wybitnymi fizjoterapeutkami uroginekologiczymi – Aleksandrą Polanowską-Lenart, Katarzyną Piotrowską pod przewodnictwem dr Anity Sikory-Szubert testujemy urządzenie zewnętrzne PelviFly Boost wraz multisensoryczną grą treningową. W tym artykule przedstawiamy relację z jednego ze spotkań, w czasie którego kilku pacjentów skorzystało z naszego najnowszego rozwiązania.

Specjalistki testujące urządzenie Boost wraz z nową aplikacją: dr Ula Herman, dr Anita Sikora-Szubert, Ola Polanowska-Lenart i Kasia Piotrowska

Czego dowiesz się z tego artykułu?

 1. Dlaczego podczas wizyty fizjoterapeutycznej wykonywany jest sonofeedback.
 2. Czy Boost i nowa aplikacja sprawdzi się w przypadku niskiej siły mięśni.
 3. Czy z Boostem można cwiczyć w ciąży.
 4. Jak mężczyźni radzą sobie z treningami mięśni dna miednicy.
Zobacz, jak działa urządzenie Boost w połączeniu z multisensoryczną grą treningową

Po co w rehabilitacji uroginekologicznej i urologicznej stosujemy USG sonofeedback?

W rehabilitacji uroginekologicznej stosuje się ultrasonografię TP (transperineal – przezkroczową) oraz TA (transabdominal – przezbrzuszną).

Wszystkim badanym biorącym udział w testach PelviFly Boost, zostało wykonanie USG sonofeedback (przezbrzuszne). Jest to najmniej inwazyjna metoda, dzięki której można ocenić funkcję mięśni dna miednicy w obszarze jakościowym, a także sprawdzić czy aktywacja mięśni była prawidłowa i czy występowało parcie. Podczas treningu badanych poproszono o wykonanie maksymalnego skurczu mięśni dna miednicy. Na obrazie monitora można było zaobserwować przemieszczenie podstawy pęcherza moczowego, które świadczyło o wykonaniu skurczu mięśni dna miednicy w prawidłowym wzorcu ruchu. Sonofeedback pozwala na obiektywny pomiar uniesienia MDM podczas skurczu (możemy zmierzyć tzw. lift, który jest ważną komponentą prawidłowego wzorca aktywacji mięśni dna miednicy). Jest bardziej dokładną i obiektywną metodą oceny niż badanie palpacyjne [Frawley i wsp., 2005].

USG przezbrzuszne jest szybkie i łatwe do wykonania, jednak nie umożliwia oceny napięcia spoczynkowego MDM ani siły skurczu.  [Sherburn i wsp., 2005]. Minimalny ruch podstawy pęcherza obserwowany podczas USG TA może wskazywać zarówno na słabe mięśnie jak i nadreaktywne, pozbawione fazy relaksacji. Nie ma możliwości oceny czy faza rozluźnienia jest całkowita czy częściowa.

Siłę skurczu, rozluźnienie mięśni i inne funkcje dna miednicy, o których przeczytacie w dalszej części artykułu, możemy zmierzyć dzięki czujnikowi zewnętrznemu (Boost), który działa razem z aplikacją PelviFly Boost.

Test mięśni PelviFly

Panie, które zdecydowały się przetestować Boosta wcześniej od kilku miesięcy ćwiczyły z systemem PelviFly (aplikacja + urządzenie dopochwowe) pod opieką Aleksandry Polanowskiej-Lenart. Natomiast Pan Rafał nie ćwiczył nigdy mięśni dna miednicy. Do ćwiczeń zmotywowała go żona, która ćwiczy z PelviFly i zachęciła do udziału w testach urządzenia Boost 🙂

Panie dzień wcześniej wykonały test mięśni z wykorzystaniem sondy dopochwowej i aplikacji PelviFly. Jak wygląda test mięśni PelviFly przeczytasz tutaj.

Kolejnym krokiem było wykonanie testu mięśni na urządzeniu Boost wraz z aplikacją mobilną. Podobnie jak w przypadku aplikacji PelviFly, aplikacja PelviFly Boost również posiada test mięśni składający się z 6 kroków.

Podstawy naukowe i merytoryczne testu funkcji mięśni dna miednicy PelviFly

 1. Test został oparty o skale uroginekologiczne PERFECT i Oxford Grading Scale
 2. Sonda dopochwowa ciśnieniowa umożliwia pomiar ciśnienia, który jest miarą napięcia mięśni
 3. Z poziomu portalu teleopieki PelviCoach może zlecić pacjentce wykonanie testu w pozycji:
  • Leżącej (odciążenia)
  • Kolankowo-łokciowej
  • Stojącej (antygrawitacyjnej)
 4. Test wykonujemy bez wibracji
 5. Oceniane parametry mięśni dna miednicy
  • Etap 1: Stan rozluźnienia (wstępne napięcie mięśni)
  • Etap 2: Dowolny skurcz na pierwszym odczuwalnym, świadomym poziomie
  • Etap 3: Maksymalny dowolny skurcz – MVC (maximal voluntary contraction)
  • Etap 4: Wytrzymałość mięśniowa na trzech poziomach
  • Etap 5: Szybkie skurcze z maksymalną siłą
  • Etap 6: Stan rozluźnienia

W przypadku urządzenia Boost test wykonujemy tylko w pozycji siedzącej.

Pobierz pdf testu mięśni z portalu teleopieki PelviFly.

Trening mięśni dna miednicy w ciąży

Urządzenie Boost przetestowała Ania, obecnie w 14 tygodniu ciąży, wcześniej rodziła raz siłami i drogami natury.

Kilka miesięcy wcześniej Ania odbyła wizytę u fizjoterapeutki uroginekologicznej Aleksandry Polanowskiej-Lenart. Od 7 miesięcy ćwiczy z PelviFly z urządzeniem dopochwowym.

Podczas wykonywania badania z wykorzystaniem USG sonofeedback do diagnostyki funkcjonalnej zaobserwowano wzorzec aktywacji MDM ze współwystępującym skurczem mięśni brzucha. Ania przede wszystkim napinała mięśnie brzucha, miała zaburzony wzorzec oddechowy, a także problem z rozluźnieniem mięśni dna miednicy po skurczu. Jest to widoczne również w teście z wykorzystaniem sondy dopochwowej PelviFly oraz urządzenia Boost.

Podczas USG sonofeeback widoczne było uniesienie mięśni dna miednicy oraz dołączenie pracy mięśni brzucha. Ania miała problemy z rozluźnieniem, a także odczuwa parcie w czasie rozluźnienia.

U pacjentki wykonano badanie palpacyjne per vaginam. W skali Oxford siła mięśni wynosiła 1, co oznacza bardzo niską siłę mięśni.

W teście mięśni z urządzeniem dopochwowym PelviFly siła mięśni dna miednicy wyniosła 7,20 mmHg. W aplikacji wynik poniżej 10 mmHg oznaczony jest jako czerwona flaga oznaczająca bardzo niską siłę mięśni.

Test mięśni w aplikacji PelviFly z urządzeniem dopochwowym
Wykres przedstawiający wyniki testu mięśni wykonanego z wykorzystaniem urządzenia Boost i nowej aplikacji

Osłabione mięśnie po porodzie

Helena jest 1,5 roku po drugim porodzie drogami i siłami natury. Od 3 miesięcy ćwiczy z PelviFly pod opieką fizjoterapeutki uroginekologicznej Aleksandry Polanowskiej-Lenart.

W diagnostyce funkcjonalnej z wykorzystaniem USG zaobserwowano niewielką aktywację MDM. Pacjentka posiadała świadomość prawidłowego wzorca napięcia MDM, nie obserwowano dołączania aktywności w obrębie brzucha, ud czy pośladków.

Sonofeedback przed testem z urządzeniem Boost

W badaniu palpacyjnym wewnętrznym sklasyfikowano siłę skurczu na 1 w skali palpacyjnej Oxford (bardzo niska siła mięśni).

Siła mięśni dna miednicy w teście PelviFly z urządzeniem dopochwowym wynosi 4,96 mmHg, co oznacza bardzo niską siłę mięśni.

Test mięśni w aplikacji PelviFly z urządzeniem dopochwowym

Chcieliśmy sprawdzić czy nasze nowe urządzenie zewnętrzne Boost odczyta tak niską siłę mięśni. Wynik siły z testu to 16 mV.

Test mięśni z wykorzystaniem urządzenia Boost i nowej aplikacji
Wykres przedstawiający wyniki testu mięśni wykonanego z wykorzystaniem urządzenia Boost i nowej aplikacji
Trening z multisensoryczną grą i urządzeniem Boost

Okres menopauzy

Monika, lat 56, po 2 porodach. Od 9 miesięcy ćwiczy z PelviFly pod opieką fizjoterapeutki uroginekologicznej – Aleksandry Polanowskiej-Lenart.

Obecnie ćwiczy już w pozycji stojącej. Przez 10 zażywała Vesicare z powodu objawów pęcherza nadaktywnego, niestety objawy niepożądane takie jak lekkie drętwienie języka sprawiały duży dyskomfort. Dzięki treningom Pani Monika odstawiła lek 😉 Czuje ogromną poprawę!

W diagnostyce funkcjonalnej z wykorzystaniem USG zaobserwowano niewielki, ale prawidłowy wzorzec napięcia MDM.

Sonofeedback przed testem z urządzeniem Boost

W badaniu palpacyjnym wewnętrznym siłę skurczu oceniono na 2/3 w skali palpacyjnej Oxford.

Pani Monika wykonała test mięśni PelviFly z urządzeniem dopochwowym w pozycji stojącej i siła wyniosła 10,17 mmHg.

Test mięśni w aplikacji PelviFly z urządzeniem dopochwowym

Zarówno test jak i trening w nowej aplikacji PelviFly Boost wyszedł świetnie 🙂 Wynik siły z testu to 25,33 mV.

Test mięśni z wykorzystaniem urządzenia Boost i nowej aplikacji
Wykres przedstawiający wyniki testu mięśni wykonanego z wykorzystaniem urządzenia Boost i nowej aplikacji

Mężczyźni również ćwiczą mięśnie dna miednicy

Rafał, lat 35. Nigdy nie trenował MDM, a do ćwiczeń zachęciła go żona 🙂 Podczas wizyty stwierdzone zostało zaburzenie funkcji i rozciągnięcie tkanek miękkich w okolicy pępka.

W diagnostyce funkcjonalnej z wykorzystaniem USG zaobserwowano prawidłowy wzorzec aktywacji MDM.

Sonofeedback przed testem z urządzeniem Boost

Siła skurczu w teście mięśni wyniosła 45,67 mV.

Test mięśni z wykorzystaniem urządzenia Boost i nowej aplikacji
Wykres przedstawiający wyniki testu mięśni wykonanego z wykorzystaniem urządzenia Boost i nowej aplikacji

Test mięśni wykonany przez fizjoterapeutę

Fizjoterapeuta urologiczny – Piotr Kazimierski również zdecydował się przetestować Boosta 🙂 Uzyskał prawie idealne wyniki 🙂

Wykres przedstawiający wyniki testu mięśni wykonanego z wykorzystaniem urządzenia Boost i nowej aplikacji

Ty też możesz przetestować Boosta

Testy Boosta i nowej multisensorycznej gry treningowej cały czas trwają i z pewnością w najbliższym czasie będziesz słyszeć o nim coraz więcej 🙂 Rozwiązanie już teraz jest dostępne są w naszym sklepie.

Dziękujemy firmie Meden Inmed za udostępnienie aparatu USG.