Odczuwamy osłabienie odporności, rozregulowanie cyklu, częstsze oddawanie moczu, problemy z cerą i skórą, bóle kręgosłupa i mięśni.
Wiedziałaś, że Twoje emocje “kumulują się” w dnie miednicy? Oznacza to, że kiedy odczuwasz stres, Twoje ciało napina się. Bardzo często okolicami, których dotyczy to najbardziej są dno miednicy i pośladki, okolice barków i mięśnie twarzy. Dopiero jak się nad tym zastanowisz, zauważysz zaciśnięte zęby, zmarszczone czoło, uniesione barki czy spięte pośladki. Powinnaś na to zwrócić uwagę, szczególnie teraz, gdy wiele z nas, doświadcza stresu jeszcze częściej niż na co dzień.
Co stanie się, jeśli nie będziesz ćwiczyć i rozluźniać się?
Wzrost napięcia mięśni dna miednicy wywołany stresem powoduje ich skrócenie i zmniejszenie elastyczności, spada poziom dotlenienia, a ich reakcja jest opóźniona. Z tego powodu nie mogą dobrze pełnić swojej funkcji. Z czasem wzmożone napięcie może powodować różne dolegliwości np. ból w trakcie stosunku, nasilenie objawów wysiłkowego i naglącego nietrzymania moczu, bóle kręgosłupa i szyi. To jak funkcjonuje organizm jest ściśle związane ze Twoim samopoczuciem i kondycją psychiczną.
Wyobraź sobie osobę, która chodzi na siłownię, gdzie intensywnie ćwiczy, ale w ogóle się nie rozciąga. Nie będzie mogła zrobić skłonu i dotknąć podłogi czy przyciągnąć stopy do pośladka. Na takiej samej zasadzie działają mięśnie dna miednicy. Sama ich aktywacja i pobudzenie wywołane stresem spowoduje, że się skracają, stają się mniej elastyczne i zwiększa się ich napięcie. Pamiętaj, że w ciągu całego dnia mięśnie dna miednicy są bardzo zapracowane. Praktycznie cały czas muszą być w gotowości – niezależnie od tego, czy chodzisz, stoisz, pracujesz przy biurku, czy uprawiasz sport.
Pogromcą stresu jest wysiłek fizyczny i relaks
Pogromcą stresu jest wysiłek fizyczny i odpowiedni relaks! Również mięśnie dna miednicy można ćwiczyć co pomaga je dotlenić, rozluźnić i uelastycznić. Świadomy i bezpieczny trening wykonywany z odpowiednią siłą, wspierany oddechem, a z urządzeniem dopochwowym wibracjami potrafi pomóc zrelaksować i chronić całe ciało.
Często pomimo tego, że ciało daje nam wiele sygnałów, to nie zauważamy ich bądź ignorujemy… Zastanów się: Kiedy ostatnio zrobiłaś coś dla siebie? Postaraj się jak najczęściej w ciągu dnia pomyśleć o swoim ciele, zauważyć napięcia i rozluźnić mięśnie. Wprowadź do swojego planu dnia ćwiczenia mięśni dna miednicy, a także rytuał rozluźniania sięnp. przed pójściem spać.
Ważne jest również, żebyś pamiętała o rozluźnieniu po skurczu podczas ćwiczeń mięśni dna miednicy. Wiele osób, które ćwiczy razem z aplikacją i urządzeniem PelviFly, mówi nam, że teraz szczególnie przydatne jest zobaczenie na ekranie telefonu, aktywności swoich mięśni.Okazuje się, że teraz, w związku ze stresem jest nam trudnej osiągnąć rozluźnienie. Dlatego dobrze, jeśli możemy to same skontrolować.
Kryzys się skończy i musimy być silne
Nie dajmy się stresowi. Kiedyś kryzys się skończy i musimy być nie mniej silne niż przed jego rozpoczęciem! A mądrze działając wyjść z niego o wiele silniejsze.
Zacznij działać! Weź udział w kursie online z dr Urszulą Herman “Stres niszczy ciało i umysł” oraz “Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy”. Dowiedz się jak zadbać o siebie.