Wróć do bloga

Dziennik mikcji – sprawdź czy nie masz problemu z ilością i częstością oddawania moczu

Asset 1

Po co prowadzić dziennik mikcji? 

Często jesteśmy zabiegane i nie zdajemy sobie sprawy, że wpływa to na nasze nawyki. Czasem w połowie dnia okazuje się, że nie znalazłyśmy czasu ani na szklankę wody ani na skorzystanie z toalety. Albo jest zupełnie odwrotnie i co chwilę biegamy do łazienki. W uzmysłowieniu sobie jak wygląda to u Ciebie może pomóc dziennik mikcji. Jest szczególnie istotny jeśli występują u Ciebie parcia naglące i/lub zbyt często korzystasz z toalety. 

Koniecznie weź ze sobą swoje notatki na wizytę do uroginekologa lub fizjoterapeuty zajmującego się tym obszarem.

Jak wypełnić dziennik mikcji? 

Przez 3 dni zapisuj sobie ile wypiłaś i o której. Analogicznie notuj informacje odnośnie oddawania moczu. Aby to zrobić będziesz potrzebowała plastikowego pojemnika z zaznaczoną miarą.

Ilość przyjętych płynów
Zapisuj ile wypiłaś i o której godzinie. Dodaj również notatkę jaki rodzaj płynów spożyłaś – czy to była woda, kawa, herbata czy inny napój. Dla przypomnienia – standardowa szklanka mieści 250 ml wody 😉 

Ilość oddanego moczu
Niezbędny do zmierzenia ilości oddanego moczu jest pojemnik z miarką, do którego możesz go oddać. Powinien mieć pojemność ok. 600 ml. Zapisz dokładną godzinę, o której korzystałaś z toalety oraz jeśli oddawałaś mocz „na zapas” lub musiałaś odwlekać oddanie moczu.

Parcia naglące 

Zanotuj również jeśli wystąpiło nagłe uczucie parcia uczucia na pęcherz. Zapisz w jakiej sytuacji się pojawiło i jak silne było. Możesz je ocenić w skali od 1 do 10, gdzie 1 to łagodne uczucie parcia, a 10 to bardzo silne parcie, powodujące popuszczenie moczu (nawet niewielkiej ilości).

Nietrzymanie moczu 

Opisz sytuację w jakiej doszło do nietrzymania moczu – czy było to związane z nagłym parciem, czy może wystąpiło podczas kaszlu, kichania, śmiechu, aktywności fizycznej, zmiany pozycji czy aktywności seksualnej.

Dodatkowe informacje 

Jeśli korzystasz z wkładek czy podpasek, zanotuj jak często jest potrzeba, aby je zmieniać.