Wróć do bloga

Jak zaaplikować urządzenie?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia ćwiczeń jest zaaplikowanie urządzenia. Aby to zrobić, wystarczy wykonać 4 proste zadania.

 1. Przed zaaplikowaniem urządzenia nie należy wypompowywać całkowicie powietrza. Niewielka ilość powinna zostać w środku, dlatego najlepiej wypompować je do połowy.
 2. Następnie należy nałożyć lubrykant na bazie wody na część dopochwową, rozluźnić całe ciało i umieścić urządzenie w pochwie.
  PF_Poprawki_02_0007_Layer-Comp-22
 3. Żeby dopompować urządzenie trzeba nacisnąć paznokciem srebrny przycisk u podstawy urządzenia przez 5 sekund. Warto zwrócić uwagę czy nie zatyka się opuszką palca ujścia powietrza. Dobrze przetestować dopompowanie urządzenia przed zaaplikowaniem urządzenia i zobaczyć co się stanie jeśli naciśnie się guzik paznokciem, a co jeśli opuszką.
  Dopompowanie urządzenia
 4. Skalibruj urządzenie naciskając krótko przycisk włączenia znajdujący się na ramieniu zewnętrznym
  Kalibracja urządzenia

Zarówno podczas dopompowania powietrza jak i kalibracji, należy całkowicie się rozluźnić. Zmiana pozycji i napięcie mięśni brzucha/dna miednicy będzie mieć wpływ na pomiar. 

Przykład: Leżąc na plecach i podnosząc głowę lub siadając, napina się zarówno mięśnie brzucha jak i dna miednicy. 

Przy prawidłowym dopompowaniu powietrze, urządzenie nie musi być w 100% napompowane, ponieważ swoją wielkość dostosowuje do budowy anatomicznej.

Co zrobić jeśli występuje dyskomfort?

 • Bardzo ważne, aby nie aplikować urządzenia na siłę
 • Przed zaaplikowaniem urządzenia należy wykonać ćwiczenia relaksacyjne i rozluźnić całe ciało. W tym celu warto zastanowić się po kolei nad poszczególnymi częściami ciała – czy nie zaciska się zębów (aby rozluźnić mięśnie twarzy można westchnąć), czy są rozluźnione barki, brzuch, pośladki czy uda
 • Można wykonać delikatny masaż palcami, aby przygotować ciało do aplikacji urządzenia 
 • Należy użyć dużej ilości lubrykantu – bez tego tarcie może być zbyt duże i powodować dyskomfort 
 • Podczas aplikowania urządzenia rozluźnić się w pozycji leżącej i nie przechodzić do pozycji takiej jak podczas robienia brzuszka, ponieważ spowoduje to napięcie mięśni brzucha i dna miednicy

Jeśli pomimo zastosowanie się do wskazówek występuje dyskomfort – należy skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą uroginekologicznym