Wróć do bloga

Zastosowanie wibroterapii

Efekty terapii wibracyjnej to miedzy innymi wzrost siły mięśni poprzez pobudzenie mechanoreceptorów, zwiększone zużycie tlenu, zmiana temperatury mięśni, lepszy przepływ krwi w tkankach i ich uelastycznienie. 

Ponadto większość badań nad długotrwałym stosowaniem leczenia wibracjami w różnych zaburzeniach realizowała trzy cele terapeutyczne: zwiększenie siły mięśni, poprawę wytrzymałości i kondycji mięśni. Dodatkowo wibracja przyśpiesza proces gojenia się mięśni i ich regeneracje (np. po uszkodzeniu podczas porodu).

Badania naukowe potwierdzają także, że wibracja jako dodatek do ćwiczeń mięśni dna miednicy przyśpiesza proces regeneracji mięśni i poprawia siłę mięśniową. Doniesienia naukowe podają również, że wibracja pomaga rozluźnić mięśnie. Jest to bardzo pomocne dla kobiet ze wzmożonym napięciem mięśniowym oraz bardzo często u pań uprawiających wyczynowo sport lub obciążonych dużą ilością stresów (niestety to dotyczy większości z nas).

A co z aspektem seksualnym, z którym najczęściej kojarzy się wibracja? Z naukowego punktu widzenia wibracje poprawiają ukrwienie mięśni, co powoduje lepsze odżywianie tkanek. Ma to znaczny wpływ na poprawę jakości życia seksualnego, a w konsekwencji może prowadzić do intensyfikacji odczuwanych doznań.

Rodzaje wibracji

Urządzenie dopochwowe PelviFly posiada trzy rodzaje wibracji:

  • 20 Hz – stała delikatna wibracja pobudzająca włókna wolnokurczliwe (wytrzymałość mięśniową)
  • 50 Hz – silniejsza wibracja pobudzająca do pracy włókna szybkokurczliwe
  • 0-100 Hz – wibracja biofeedback, która zmienia swoją częstotliwość w zależności od siły skurczu (im silniejszy skurcz tym intensywniejsza wibracja) 

Wibracja biofeedback

Badania pokazują, że tylko jedna na trzy osoby, wie jak wykonać prawidłowy skurcz po opisie słownym lub po instrukcji wizualnej. A co z pozostałymi kobietami? Wykorzystanie wibracji w formie informacji zwrotnej czuciowej podczas treningu mięśni jest odpowiedzią na ten problem. Informacja zwrotna czuciowa czyli wibracja włącza się gdy mocno aktywujesz mięśnie, a wyłącza się gdy je rozluźniasz.

Wibracja wykorzystywana jako biofeedback jest bardzo pomocna w nauce świadomości działania mięśni. Dodatkowo dla kobiet np. po porodzie, które mają często problemy z prawidłowym czuciem okolic krocza, pozwala wrócić do dawnego, świadomego kontaktu ze swoim ciałem.

Czy wszystkie ćwiczenia są z wibracją?

Wibracja może być zastosowana podczas treningów, ale nie musi. Ćwicząc pod opieka PelviCoacha, to on układa plan treningowy i ustawia rodzaj wibracji. Wibracje mogą być również u osób trenujących w pakiecie Smart. W tym przypadku dostosowywane są przez nasze algorytmy. W podstawowym pakiecie Basic ćwiczenia nie są rozszerzone o wibroterapię.

Informację o tym czy do treningu jest dodana wibracja widzisz w aplikacji w zakładce treningi