Wróć do bloga

Przygotowanie do uprawiania sportu

Asset 1

Wiele kobiet, które trenują ma problemy z nietrzymaniem moczu. Można jednak temu zapobiegać, a jeśli jest już problem to leczyć poprzez aktywne ćwiczenia mięśni dna miednicy.

Dno miednicy jest niezbędne do utrzymania prawidłowej postawy ciała, co umożliwia bezpieczne uprawianie sportu. Odpowiednio przygotowane mięśnie zmniejszą też dolegliwości bólowe w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Pamiętaj, że mięśnie dna miednicy nie są osobnym tworem w Twoim organizmie, Twoje mięśnie są połączone między sobą. Jeżeli jedna część jest bardziej napięta, lub niewystarczająco silna to może to powodować nieprawidłowe działanie innych części ciała, a co za tym idzie bóle przeciążeniowe.

Każdej z nas jest potrzebny trening mięśni dna miednicy, to właśnie dzięki niemu nauczysz się kontrolować mięśnie, zwiększysz ich wytrzymałość i siłę. Będą chronić Cię przed popuszczaniem moczu podczas śmiechu, kichania, biegania lub uprawiania innego sportu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu, o którym na szczęście mówi się coraz więcej to nic innego, jak wyciek moczu podczas nagłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. To się  może zdarzyć przy sytuacjach takich jak kichanie, nagły atak kaszlu, podniesienie czegoś ciężkiego czy właśnie bieg.

Warto też zwrócić uwagę na to, iż ćwiczenia bez odpowiedniego przygotowania mogą powodować pogłębienie występującego problemu nietrzymania moczu. Bardzo ważnym aspektem jest także odpowiednie oddychanie. Zbyt długi bezdech może działać niekorzystnie na dno miednicy.

1. Prawidłowa postawa

Jest to punkt wyjścia do prawidłowych ćwiczeń. W bieganiu jest podobnie. Nie powinnaś nadmiernie wypychać pupy do tyłu pogłębiając lordozę lędźwiową, ale tak samo nie powinnaś zbyt mocno się garbić. Kręgosłup powinien być w pozycji neutralnej, by nasze naturalne krzywizny kręgosłupa nie były zbyt pogłębione. Jeżeli będziesz trenować w nieprawidłowej postawie takie nawyki się utrwalą. Zauważasz u siebie tendencje do biegania w nieprawidłowych pozycjach, walcz z tym, nie wiesz czy biegasz poprawnie, może poproś kogoś o nagranie Ciebie w czasie aktywności, skonsultuj się z fizjoterapeutą. Specjalista wyjaśni Ci jak prawidłowo ustawiać topy, kolana, kończyny górne w czasie biegu. I co najważniejsze nie martw się bo każdy nawyk da się zmienić.

2. Nie napinaj mięśni cały czas

Nie napinaj mięśni dna miednicy na siłę cały czas w czasie biegu. Twoim celem nie jest utrzymanie jak najdłuższego skurczu tych mięśni, a nauczenie ich prawidłowej automatycznej reakcji w sytuacji gdy jest to konieczne. Osiągniesz to poprzez regularne ich ćwiczenie. Tutaj nie chodzi o osiągnięcie jak najdłuższego i najsilniejszego napięcia, ale o to, by Twój organizm nauczył się aktywować je prawidłowo.

3. Odpocznij

Jesteś już świadoma, że mięśnie dna miednicy pracują jak każde inne więc pamiętaj o tym, że one też się męczą. Dno miednicy potrzebuje relaksu. Po treningu zrelaksuj się, daj swojemu ciału chwilę na powrót do normalnej aktywności. Pooddychaj spokojnie, skoncentruj się na rozluźnieniu mięśni dna miednicy jak i pozostałych, które tak ciężko pracowały podczas Twojego treningu.

Jakie ćwiczenia powinnam wykonać?

Wzmocnij mięsień poprzeczny

Prawidłowo napięty mięsień poprzeczne brzucha stabilizują dolny odcinek pleców, pomagają utrzymać prawidłowe napięcie mięśni brzucha. Jego prawidłowa praca jest niezbędna przy aktywności fizycznej, zwłaszcza przy bieganiu.

Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach, ręce połóż luźno na bokach swojego tułowia. Powoli wraz z wydechem poczuj jak Twój brzuch zapada się i ciało lekko odrywa się od Twoich dłoni. Tak pracuje mięsień poprzeczny. Możliwe, że pomogą mu w tej pracy mięśnie skośne, ale są one równie ważne dla utrzymania prawidłowego napięcia Twojego ciała.

Naucz się prawidłowo aktywować mięśnie dna miednicy

W pozycji leżącej będzie łatwiej rozpocząć treningi, napnij mięśnie dna miednicy, ale pamiętaj, żeby nie napinać pośladków, ud, brzucha. Ruch jaki powinnaś wykonać to zaciśnięcie i lekkie uniesienie. Twoje ciało powinno móc wykonać izolowany skurcz dna miednicy. Istnieje wiele wizualizacji, które pomogą Ci aktywować odpowiednie mięśnie. Powinnaś móc napiąć cewkę moczową, pochwę i odbyt w tym samym momencie. Najlepiej będzie jednak jeżeli nie jesteś pewna jak aktywować odpowiednie mięśnie skonsultować się z fizjoterapeutą, który sprawdzi, czy wykonujesz prawidłowo ćwiczenia. Pamiętaj, że to nie tylko umiejętność zaciśnięcia mięśni jest ważna, ale i prawidłowe wykonanie uniesienia w obrębie mięśni dna miednicy.

Oddychaj

Jeżeli ćwiczenia są dla Ciebie jasne i wiesz jak je wykonywać, to możesz wykonywać je w pozycji stojącej. Grawitacja spowoduje, że będzie ciężej, dlatego takie ćwiczenia rób jak będziesz pewna, jak je robić tak, aby sobie nie zaszkodzić. Ale co najważniejsze – oddychaj. Wykonując skurcz mięśni dna miednicy wykonuj wdech, analogicznie podczas rozluźnienia wdech.